Strateg Bank of America prognozuje trudny pierwszy kwartał 2024 roku rynku akcji

Bloomberg, MD

opublikowano: 2023-12-08 12:31

Michael Hartnett, strateg Bank of America uważa, że pierwszy kwartał przyszłego roku będzie trudny na amerykańskim rynku akcji, bo dalsza zwyżka cen obligacji USA może sygnalizować osłabienie wzrostu gospodarczego, informuje Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Hartnett zauważył, że niskie rentowności obligacji USA były jednym z głównych katalizatorów wzrostów na amerykańskich rynkach akcji w obecnym kwartale. Uważa jednak, że dalszy spadek rentowności w pobliże 3 proc. może oznaczać „twarde lądowanie” gospodarki USA.

– Narracja „niskie rentowności równają się droższym akcjom” może zamienić się w „niskie rentowności równają się tańszym akcjom” – napisał strateg Bank of America.

Wzrosty na rynkach akcji w USA zostały zahamowane w ostatnim czasie z powodu niepewności co do gotowości Fed do obniżek stóp procentowych. Rynek śledzi dane z rynku pracy, bo jego osłabienie, mogące zapowiadać nadejście recesji, może skłonić bank centralny do szybszego luzowania polityki pieniężnej. W piątek opublikowany zostanie raport o rynku pracy w USA w listopadzie. Oczekiwane jest 180 tys, miejsc pracy dodanych przez gospodarkę i utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie 3,9 proc. Hartnett uważa, że jeśli liczba miejsc pracy okaże się niższa niż 100 tys. będzie to sygnał zbliżającego się „twardego lądowania”.

Bloomberg zwraca uwagę, że prognozy Hartnetta odbiegają od tych, które przedstawiła Savita Subramanian, strateg kwantytatywny Bank of America. Oczekuje ona dalszego wzrostu i rekordu S&P500 w przyszłym roku.

Previous Article

Nowe szczyty przed nami?

Next Article

Tusk: resort przemysłu będzie się koncentrował na problemach górnictwa i Śląska

You might be interested in …

Macron: całkowite zniszczenie Hamasu może doprowadzić do 10-letniej wojny

PAP opublikowano: 2023-12-02 18:10 Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł w sobotę Izrael, że cel „całkowitego zniszczenia Hamasu”, palestyńskiego ruchu islamistycznego w Gazie, musi zostać „doprecyzowany”; inaczej groziłoby to wywołaniem „dziesięcioletniej” wojny. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj […]

Nie okradaj się z wakacji, szefie

Arystoteles uważał, że praca to nieprzyjemny obowiązek, a prawdziwy rozwój człowieka odbywa się w czasie wolnym. Kościół w średniowieczu potępiał lenistwo, ale zarazem dawał ludziom wiele dni świątecznych do odpoczynku. Zupełnie inaczej myśleli purytanie, którzy […]