Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii najniższa od 2021 roku

BBC, MD

opublikowano: 2023-11-17 09:40

Brytyjscy konsumenci kupowali w październiku mniej paliwa i żywności, co spowodowało, że sprzedaż detaliczna była w ubiegłym miesiącu pod względem wolumenu najniższa od lutego 2021 roku, kiedy duża część kraju była jeszcze objęta lockdownem związanym z pandemią COVID-19, informuje BBC.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sprzedaż detaliczna spadła w październiku o 0,3 proc. w porównaniu z wrześniem, podał brytyjski urząd statystyczny. Oczekiwano wzrostu o 0,3 proc. po tym jak spadła, po korekcie, o 1,1 proc. w poprzednim miesiącu. W ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna spadła o 2,7 proc. Oczekiwano zniżki o 1,5 proc. We wrześniu spadek wynosił 1,3 proc.

– To był kolejny słaby miesiąc dla sklepów z artykułami gospodarstwa domowego i odzieżowymi, które wskazywały jako powód rosnącą presję kosztów życia, spadek liczby klientów i złą pogodę – powiedziała Heather Bovill, wicedyrektorka badań w urzędzie statystycznym.

Brytyjscy detaliści wskazują, że konsumenci coraz ostrożniej wydają pieniądze. O ile supermarkety donosiły o zwiększonej sprzedaży żywności, to odwrotny trend zanotowały sklepy specjalistyczne: mięsne i piekarnie. Sprzedaż alkoholu spadła o 4,2 proc. w październiku, a wyrobów tytoniowych o 10,4 proc.

Previous Article

Alstom wychodzi z rosyjskiej spółki produkującej wagony pasażerskie

Next Article

Domański z KO: dostęp do wakacji kredytowych powinien być limitowany

You might be interested in …

Informacje z USA i Rosji niekorzystne dla cen ropy naftowej

O ile pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła wzrost notowań tego surowca, to w drugiej połowie tygodnia cena tego surowca wpadła w konsolidację. Obecnie notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 69 USD za baryłkę, podczas gdy cena […]

Te akcje dopiero czeka hossa

Wystarczy dokonać szybkiego przeglądu prognoz makroekonomicznych, aby dojść do wniosku, że kwestia doboru składników do portfela na drugie półrocze jest prosta – nadchodzi przecież zakończenie podwyżek stóp procentowych, które wesprze instrumenty dłużne i ukróci rajd […]