Sprzedaż aut w Rosji spadła o ponad połowę

Tego można było się spodziewać. Zawieszenie produkcji przez wiele koncernów samochodowych oraz nałożone na Rosję sankcje zaowocowały gwałtownym i spektakularnym spadkiem sprzedaży samochodów w tym kraju. Zmniejszyła się ona o ponad połowę w zeszłym roku, informuje Reuters.

Moskwa

Moskwa

Bloomberg

Według danych Stowarzyszenia Europejskich Przedsiębiorstw (AEB), w całym 2022 r. sprzedaż aut na rosyjskim rynku zapikowała o 58,8 proc. do zaledwie 687 370 pojazdów wobec ponad 1,6 mln sztuk rok wcześniej.

W samym grudniu sprzedaż zmniejszyła się o 50,2 proc.

To pokłosie wywołania przez Moskwę wojny na Ukrainie, w efekcie czego zachodni producenci samochodów bądź to wycofali się z Rosji bądź też zawiesili produkcję. Również krajowe koncerny motoryzacyjne zmuszone były ograniczyć działalność z powodu braków technologicznych i problemów z łańcuchami dostaw. Po wznowieniu produkcji przez rosyjskie firmy sprzedawane samochody często pozbawione były wielu „udogodnień” wpływających zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy, jak choćby poduszek powietrznych czy systemów ABS.

AEB oczekuje jednak poprawy sytuacji w tym roku. Prognozuje, że sprzedaż zwiększy się w 2023 r. o 12 proc. do około 770 tys. pojazdów.

© ℗

Previous Article

Gwiazda Deadpoola może wzbogacić się na biznesie komórkowym

Next Article

Frank najsłabszą walutą w G-10

You might be interested in …

Wakacje kredytowe będą wydłużone

opublikowano: 2023-09-20 10:17 zaktualizowano: 2023-09-20 10:39 Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Polsacie wydłużenie wakacji kredytowych na cały 2024 r. Skorzystać z nich będą mogły jednak osoby spełniające kryterium dochodowe. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu […]

Hossa na hiszpańskim rynku akcji

WIG-20 próbował przełamać tendencję spadkową (+0,45 proc. ok. godz. 10:10). Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś kursy akcji Kruk, PKO BP, mBanku i Alior Banku. Wśród indeksów sektorowych GPW swe nowe cykliczne maksima ustanowiły dziś […]