Spółki, które systematycznie poprawiają wyniki

Utrzymywanie ciągłego wzrostu wyników finansowych wraz z wypłacaniem dywidendy to ulubiona mieszanka inwestorów długoterminowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie perspektywy mają spółki, które regularnie zwiększają przychody,
  • co charakteryzuje firmy, które systematycznie poprawiają wyniki,
  • dlaczego kurs akcji nie zawsze podąża za wynikami.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niemal nieprzerwany wzrost przychodów, zysku netto oraz EBITDA przez osiem kwartałów to spore osiągnięcie. Sprawdziliśmy, które spółki notowały taką poprawę od czasu wybuchu pandemii, dopuszczając jednorazowe potknięcia. Wzięliśmy pod uwagę tylko te spółki, które dzieliły się zyskiem z akcjonariuszami, wypłacając dywidendę.

Asseco Business Solutions

Firma dostarczająca systemy ERP dla firm pokazuje, że wciąż potrafi zwiększać skalę działania. Portfel zamówień na koniec I półrocza wynosił 301,1 mln zł, czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Asseco BS skupia się na dużych klientach, którzy działają na kilku rynkach. Przychody w spółce rosną nieprzerwanie od 2019 r., a EBITDA spadła w ujęciu rocznym w ciągu ostatnich dwóch lat tylko w jednym kwartale. Do tego spółka regularnie wypłaca dywidendę, a w ostatnich latach jej stopa nie spadała poniżej 5 proc. Sobiesław Pająk z DM BOŚ wycenia akcje spółki na 44,6 zł, czyli ok. 7 proc. powyżej ceny rynkowej.

Digital Network

Według szacunków spółka, która zajmuje się cyfrową reklamą zewnętrzną, miała w II kwartale 14,8 mln zł przychodów – najwięcej od 2020 r. W I kwartale przychody wzrosły o 20 proc., EBITDA o 3 proc., a zysk netto o 17 proc. Jak wskazuje jednak spółka rynek reklamy zewnętrznej w tym roku spowolnił po dwucyfrowym wzroście po pandemii, niemniej jednak I kwartał tego roku według analiz m.in. Starcomu był kolejnym okresem, w którym głównym beneficjentem rozwoju rynku byli właściciele i operatorzy nośników cyfrowych. Sprzedaż w tym formacie na całym rynku zwiększyła się o 57,4 proc., co sprawiło, że jej udział w reklamie zewnętrznej wzrósł z 16,2 proc. rok wcześniej do 24 proc. Ten trend wspiera spółkę, która dysponuje 20 tys. ekranów reklamowych LED. W 2023 r. Digital Network wrócił do wypłacania dywidendy – ja jedną akcję przypadło 0,73 zł na akcję, co dało stopę równą5,9 proc.

iFirma

Spółka oferująca księgowość online ma jedną niecodzienną cechę – dzięki powtarzalności wyników wypłaca dywidendy kwartalnie. W tym roku wypłaciła już dywidendę dwukrotnie, a we wrześniu akcjonariusze po raz kolejny nabyli prawo do dywidendy – łącznie będzie to 1,1 zł na akcję. iFirma w II kwartale po raz kolejny odnotowała wzrost przychodów. Tym razem o 30 proc. do 13,9 mln zł. Ten trend powinien być kontynuowany, biorąc pod uwagę, że w sierpniu doszło do podwyżek w cennikach. Zysk netto w ostatnim kwartale był ponad dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej, a EBITDA wzrosła o 80 proc. 8 września rekomendację „akumuluj” dla spółki z ceną docelową 36,6 zł wydał Seweryn Żołyniak z Millennium DM. Daje to jeszcze odrobinę potencjału wzrostu, gdyż kurs wynosi obecnie około 33 zł.

Kruk

Polski gigant z branży windykacyjnej pokazuje, że można systematycznie rozwijać biznes. W II kwartale EBITDA firmy wzrosła do 392,6 mln zł, co dało wzrost rok do roku o 28 proc. Spółka świetnie sobie radzi, mimo tegorocznego spowolnienia gospodarczego, które w naturalny sposób powinno obniżać spłacalność długów. Jednak w Polsce mamy rok wyborczy i transfery socjalne poprawiają kondycję dłużników. Do tego analitycy oczekują, że wkrótce spółka rozpocznie ekspansję na kolejny zagraniczny rynek – a działa już skutecznie we Włoszech, w Rumunii oraz w Hiszpanii, gdzie wydatki na portfele wierzytelności sięgają już 40-50 proc. rynku. Od półtora roku nastawienia na „kupuj” utrzymuje Michał Konarski z BM mBanku – w czerwcu wyznaczył cenę docelową na poziomie 440,73 zł, podczas gdy obecny kurs jest w okolicach 424 zł. Do akcjonariuszy trafi wkrótce także 15 zł dywidendy, do której nabyli prawo na początku września.

Shoper

Spółka ta daje inwestorom ekspozycję na e-commerce i to w postaci małych i średnich handlowców, którym Shoper ułatwia prowadzenie własnego sklepu internetowego wraz ze sprzedażą w na innych platformach. W II kwartale spółka osiągnęła 10,6 mln zł EBITDA (31 proc. w górę), 6,6 mln zł zysku netto (zmiana o 46 proc. w ciągu roku) oraz 36,4 mln zł przychodów (wzrost o 26 proc.). Niestety, dywidenda nie zachwyca – na większość akcji wypłacano ostatnio po 0,01, natomiast akcje uprzywilejowane otrzymały 31,62 zł na akcję. Analityk BM mBanku Paweł Szpigiel zalecał w lipcu „kupuj” dla akcji spółki, wyceniając je na 37,40 zł. To niewiele więcej od obecnego kursu.

Text

Spółka znana do niedawno jako LiveChat regularnie rozwija bazę klientów, którzy korzystają z jej narzędzi do komunikacji. Przychody w I kwartale były co prawda nieco niższe niż w ostatnich dwóch kwartałach, ale jednocześnie o 25 proc. wyższ r/r. Sobiesław Pająk z DM BOŚ spodziewa się jednak spowolnienia tempa rozwoju m.in. z powodu zmiany cenników, obawiając się jednocześnie, że w krótkim terminie zainteresowanie sztuczną inteligencją może podbijać kurs akcji, natomiast efekty będą stopniowe.

Vercom

Spółkę w ostatnim czasie napędzał zarówno wzrost organiczny, jak i efekty przejęcia MailerLite dokonanego w czerwcu 2022 r. – pozwoliło ono na zwiększenie bazy klientów i udowodniło, że biznes ten może generować gotówkę na większą skalę. W II kwartale wyniki pobiły oczekiwania dzięki dynamicznemu wzrostowi komunikacji transakcyjnej oraz e-mail marketingu. Kurs akcji w tym roku wzrósł do blisko 70 zł, a w sierpniu spółka wypłaciła 1,13 zł dywidendy na akcję.

Wittchen

Co prawda ostatnie wyniki spółki nie spełniły oczekiwań inwestorów, co spowodowało ostrą przecenę kursu (o niemal 30 proc.), ale mimo to spółka potwierdziła wzrost. Przychody były wyższe 27 proc. r/r, a zysk netto o 18,6 proc. Spadek odnotowała jedynie EBITDA i to o 3,5 proc., podczas gdy w poprzednich kwartałach rosła co najmniej o kilkadziesiąt procent. Przedstawiciele spółki zapewnili jednak, że dwucyfrowa dynamika sprzedaży będzie kontynuowana. Spółka zamierza także poważnie podejść do kontroli kosztów, co ma pozwolić ustabilizować marże. Kurs akcji wynosi obecnie około 25 zł, tymczasem według analityków DM BPS akcje firmy warte są 39,5 zł. W tym roku spółka wypłaciła 3,33 zł dywidendy na akcję (stopa 8,6 proc.).

Previous Article

Złotego czekają testy w październiku i listopadzie

Next Article

AI przynosi korzyści, ale też ryzyko

You might be interested in …

Tydzień bez przesilenia

Piątkowe notowania na rynku warszawskim przyniosły spokojne rozdanie, które charakteryzowało się skromnymi zmianami głównych indeksów i adekwatną zmiennością. W przypadku WIG20 skończyło się spadkiem o 0,01 procent, po sesji sennego dryfu i oscylacji indeksu wokół poziomu 1915 […]

Zysk Huawei gwałtownie zapikował

Chiński gigant technologiczny, koncern Huawei Technologies, nie mógł zaliczyć minionego roku do specjalnie udanych. Jego zysk gwałtownie spadł, notując największą zniżkę od ponad dekady, donosi Bloomberg. fot. Bloomberg Zgodnie z raportem czołowego chińskiego producenta smartfonów i urządzeń […]

Rentowność obligacji 20-letnich USA zmierza do rekordu

MarketWatch, MD opublikowano: 2023-09-26 19:56 Rentowność obligacji 20-letnich USA wynosi 4,862 proc., donosi MarketWatch. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl Taki poziom rentowności oznacza możliwość zakończenia sesji najwyżej od maja […]