Jak poinformował w czwartek w portalu społecznościowym prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, w grudniu generalny wykonawca inwestycji firmy Elemental Strategic Metals rozpoczął prace budowlane na placu przy ul. Podmiejskiej, gdzie powstanie zakład. Budowa powinna zakończyć się w trzecim kwartale przyszłego roku.
“Równolegle prowadzona będzie rekrutacja załogi przyszłego zakładu. Pracę ma znaleźć około 150 osób. Poszukiwani będą pracownicy, którzy mają różne kwalifikacje – od operatorów maszyn i urządzeń, przez technologów, aż po pracowników administracyjnych” – napisał prezydent Zawiercia.
Konarski przypomniał, że zawierciański projekt Elemental Strategic Metals jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i konkursu “Szybka Ścieżka – IPCEI”.
O wartym ok. 380 mln zł projekcie pod nazwą “Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu” po raz pierwszy poinformowano w październiku ubiegłego roku. Inwestycja jest realizowana w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu. Przedsięwzięcie wspiera też Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Jak informował wówczas Urząd Miasta w Zawierciu, nowy zakład, którego uruchomienie jest planowane na 2023 rok, ma prowadzić działalność w zakresie wtórnej produkcji metali – w tym takich jak lit i kobalt oraz metali szlachetnych, jak platyna, pallad czy rod.
Inwestor zapowiada wdrożenie licznych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska, jak instalacje i zbiorniki do retencji wykorzystania deszczówki, systemy odzysku energii czy redukcji hałasu. Od istniejącej zabudowy zakład zostanie oddzielony pasem zieleni izolacyjnej. W ramach projektu powstanie również centrum badawczo-rozwojowe.
Grupa kapitałowa Elemental Holding z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim jest wiodącym producentem metali, w tym metali szlachetnych. Spółki należące do Grupy prowadzą działalność w ramach czterech głównych linii biznesowych, obejmujących wtórną produkcję metali z grupy platynowców (PGM), metali szlachetnych i bazowych (odzyskiwanych z płytek drukowanych) oraz recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).
Według informacji inwestora, Grupa Elemental Holding to obecnie największy na świecie podmiot zajmujący się odzyskiem PGM oraz jeden z europejskich liderów na rynkach recyklingu PCB i odzysku metali nieszlachetnych. Wraz z europejskimi potentatami, takimi jak BASF, VARTA, BMW czy Umicore, firma bierze udział w paneuropejskim programie IPCEI (Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania), którego celem jest budowa silnego europejskiego przemysłu bateryjnego, za ponad 3,2 mld euro.