Spadły oczekiwania wobec Fed

Opublikowane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy za grudzień zostały bardzo dobrze odebrane mimo wyższego od oczekiwań tempa kreacji nowych miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce. Wyniosło ono 223 tys. wobec 256 tys. przed miesiącem.

Mediana prognoz rynkowych zakładała 200 tys. Jeszcze większe zaskoczenie pojawiło się w przypadku stopy bezrobocia, która nieoczekiwanie obniżyła się aż do 3.5% z 3.6% przed miesiącem. To były zdecydowane argumenty dla jastrzębiego skrzydła wewnątrz Fed, ale inwestorzy z Wall Street nie zareagowali negatywnie na te dane, bowiem zostały złagodzone silniejszym obniżeniem dynamiki wynagrodzeń. Ta wyniosła 4.6% r/r wobec 4.8% r/r przed miesiącem, a poprzednie dane zostały zrewidowane w dół.

Sygnał dla rynków był jasny. Choć rynek pracy pozostaje blisko stanu pełnego zatrudnienia, nie trzeba na siłę z nim walczyć, bo inflacja powinna w najbliższym czasie hamować. W efekcie piątkowe wzrosty na Wall Street przekroczyły zdecydowanie 2%, a poniedziałkowy poranek przynosi dalszą wędrówkę na północ kontraktów terminowych. Ten na S&P500 wychodzi powyżej 3900 pkt. Piątkowa sesja przyniosła także wybicie niemieckiego Daxa na nowe ekstrema, który znalazł się powyżej 14700 pkt. Zbliżył się tym samym do 10-miesięcznych maksimów, ale dziś minimalnie się koryguje.

Kolejnym impulsem, który dodał inwestorom animuszu do kupowania akcji był odczyt ISM dla sektora usługowego za grudzień. Ten okazał się znacząco poniżej prognoz. Wyniósł zaledwie 49.6 pkt. wobec 56.5 pkt. w listopadzie i mediany prognoz rynkowych na poziomie 55.0 pkt. Słabszy okazał się również listopadowy poziom zamówień, który spadł o 1.8% m/m. Spadły oczekiwania związane z kolejną podwyżką stóp przez Fed na początku lutego. Potwierdza się tym samym, że im słabsze dane z gospodarki, tym lepiej dla Wall Street. W kierunku ożywienia popytu na ryzyko oddziałują również informacje o pozytywnych efektach otwierania się chińskiej gospodarki, która szybko wraca do formy po złagodzeniu pandemicznych ograniczeń.

Złagodzenie oczekiwań związanych z dalszym zacieśnianiem polityki monetarnej przez Fed wyprowadziło notowania EURUSD w kierunku 1.07. Ropa nieznacznie odbija i wraca w okolice 76 USD za baryłkę WTI, a złoto kontynuuje rajd na północ i wychodzi na nowe ekstrema powyżej 1870 USD za uncję.

© ℗

Previous Article

Koleje Litewskie rozpoczęły transportowanie węgla do Polski

Next Article

Nastroje inwestorów z Eurolandu nadal się poprawiają

You might be interested in …

WIG blisko rekordu, PMI bliżej dołka

Materiał zewnętrzny opublikowano: 2023-08-02 12:13 Co prawda niedawno komentowaliśmy zależności między wskaźnikiem PMI dla przemysłu strefy euro, a koniunkturą na rynkach, ale publikacja lipcowego odczytu wersji tego wskaźnika dla Polski też wymaga komentarza. Polski PMI nie […]