Spadek rentowności obligacji podbił wyceny kontraktów

Około godziny 13.30, na dwie przed startem sesji kontrakty na indeks największych blue chipów Dow Jones IA rosły o 0,45 proc. Futures na S&P500 o 0,58 proc. Najmocniej zwyżkował kontrakt na Nasdaq 100 zyskując 0,67 proc. a rynek technologiczny jako jedyny wczoraj zakończył sesję na plusie.

Uwaga inwestorów ponownie skupia się na doniesieniach z rynku obligacji. NA szczęście dla handlujących doszło we wtorek uspokojenia i rentowności benchmarkowych 10-letnich obligacji kształtuje się poniżej psychologicznego progu 5 proc. w okolicach 4,827 proc.

Dopóki jednak sytuacja wokół decyzji Fed i gospodarki nie wyklaruje się dostatecznie, nerwowość raczej nie będzie opuszczała rynków akcji.

We wtorek na parkiet jako jedyne dotrą dane o wskaźnikach PMI dla amerykańskiego sektora przemysłowego i usług oraz indeks produkcyjny oddziału Fed z Richmond. W przypadku tych pierwszych oczekuje się pogorszenia koniunktury przy czym wskaźnik dla usług ma zejść poniżej progu 50 pkt oddzielającego rozwój od kurczenia się. Przemysł od pewnego czasu już tkwi w recesyjnym obszarze.

Również miernik koniunktury w rejonie Richmond ma wykazać jej pogorszenie w październiku z 5 do 3 pkt.

Z kolei dla notowań ropy ważny może okazać się raport API o zmianie stanu zapasów surowca w amerykańskiej gospodarce w zeszłym tygodniu. Prognoza zakłada wzrost o 1,5 mln baryłek po spadku o 4,38 mln tydzień wcześniej.

Bacznie przyglądać się też gracze będą zapewne spółkom raportującym wyniki za miniony kwartał. Sezon sprawozdań finansowych jest w pełni, a dzisiaj swoimi dokonaniami mają pochwalić się m.in. Spotify, Coca-Cola, General Motors, Alphabet, Microsoft. Jutro będzie to Meta Platforms, zaś w czwartek Amazon.

Ogółem w tym tygodniu około 30 proc. spółek z indeksu S&P500 ma zaprezentować raporty w tym tygodniu. Szacunki FactSet wskazują, ze około 17 proc. spółek z indeksu S&P 500 opublikowało już raporty o zyskach, a 3/4 z nich przekroczyło oczekiwania analityków.

Previous Article

Liderzy KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy: jesteśmy gotowi do tworzenia rządu

Next Article

Gospodarka Korei Płd. prawdopodobnie nieco spowolniła w III kw.

You might be interested in …

Czy dziś pierwsze skrzypce będzie grała inflacja?

Nerwowość po upadku banków z USA pozostaje wysoka. Notowania innych instytucji regionalnych ponownie traciły. Rentowności obligacji USA zanotowały potężny spadek. Pomimo szybkiego działania amerykańskich regulatorów, które miało na celu wsparcie deponentów upadłych podmiotów, awersja do ryzyka pozostaje wysoka. Dziś […]

Wyniki XTB nie sprostały oczekiwaniom

Giełdowy broker opublikował wstępne wyniki za II kwartał 2023 r. Zysk netto wyniósł 118 mln zł, o 48 proc. mniej niż przed rokiem oraz o jedną czwartą mniej od konsensu prognoz analityków według PAP Biznes. Przychody XTB DM spadły […]