S&P500 wyszedł z obszaru korekty, Nasdaq 100 najwyżej w tym roku

Na amerykańskich rynkach akcji przeważał w poniedziałek popyt, a kluczowym momentem sesji była udana aukcja obligacji 20-letnich USA, która zmniejszyła obawy inwestorów wywołane przez słabą aukcję obligacji 30-letnich USA sprzed tygodnia. W reakcji rentowności obligacji USA o dłuższym terminie wykupu spadły najniżej od września. Inwestorzy zignorowali wiadomość, że indeks wskaźników wyprzedzających spadł w październiku 19. miesiąc z rzędu, a Conference Board spodziewa się „krótkiej recesji” gospodarki USA. Nie popsuła nastrojów również wypowiedź szefa Fed w Richmond, Thomasa Barkina, który przekonywał, że praca nad obniżeniem inflacji nie jest zakończona. Poprawić mogła je natomiast prognoza strategów Societe Generale, według których S&P500 osiągnie rekordową wartość na początku przyszłego roku.

W poniedziałek najgłośniej na amerykańskim rynku akcji było o wydarzeniach w OpenAI po odejściu ze spółki jej szefa i współtwórcy Sama Altmana. Zatrudnił go wraz z innymi kluczowymi pracownikami Microsoft (2,0 proc.). Analitycy podkreślali, że Microsoft może być największym beneficjentem ostatnich wydarzeń i akcje spółki wyraźnie zdrożały.

We wtorek zostanie opublikowany protokół z listopadowego posiedzenia FOMC i inwestorzy będą starali się znaleźć w nim wskazówki co do intencji banku centralnego. Rynek w poniedziałek szacował na 100 proc. prawdopodobieństwo, że FOMC nie zmieni stóp na posiedzeniu w grudniu i łącznie na ponad 50 proc., że obniżka stóp nastąpi już w maju.

Na zamknięciu rosły kursy 68 proc. spółek z S&P500. Popyt przeważał w 9 z 11 głównych segmentach indeksu. Najmocniej drożały spółki IT (1,5 proc.), usług telekomunikacyjnych (1,0 proc.) i nieruchomości (0,8 proc.). Jako jedyne przewagę podaży notowały segmenty dóbr codziennego użytku (-0,01 proc.) i użyteczności publicznej (-0,3 proc.).

Wzrosła wartość 21 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones. Najmocniej drożały akcje Boeinga (4,7 proc.). Deutsche Bank rekomendował kupno akcji spółki twierdząc, że zamówienia na samoloty pasażerskie będą rosły.

Zdrożały akcje 56 proc. z prawie 3,5 tys. spółek wchodzących w skład Nasdaq Composite. Jeszcze większa przewaga wzrostów kursów była wśród spółek o największej kapitalizacji. Najmocniej wśród nich drożały akcje Nvidii (2,2 proc.). Dostawca chipów AI po wtorkowej sesji ma opublikować wyniki kwartalne. Oczekiwania są wysokie. Analitycy prognozują ponad 16 mld USD przychodów wobec 5,9 mld USD w trzecim kwartale ubiegłego roku.

Previous Article

Ropa zdrożała, wróciły obawy o podaż

Next Article

Orlen przejmuje kuwejcką spółkę w Norwegii. Obajtek: To była bardzo ciężka transakcja

You might be interested in …

Spółki z GPW ruszyły po kapitał od inwestorów

Kurs GreenX Metals spadkiem zareagował na informację o cenie akcji nowej emisji, znacznie odbiegającej od kursu rynkowego. Sięgające 35 proc. dyskonto pozwoliło jednak uplasować ofertę, która przyniosła górniczej firmie ponad 20 mln zł. Z dyskontem […]

iSpot Poland przejmuje sieć autoryzowanych salonów Apple Cortland

Sprzedawca produktów Apple w Polsce, iSpot Poland, nabył w piątek 100 proc. udziałów firmy Cortland – sieci salonów z autoryzowanym sprzętem amerykańskiego giganta technologicznego. Firma przejęła tym samym 16 sklepów w kraju, w których pracuje 180 osób. iSpot, który należy do […]