S&P 500 spadł o ponad 1 proc., odnotował najgorszy tydzień od miesiąca

Inwestorzy żyją doniesieniami z Bliskiego Wschodu. Wojna Izraela z Hamasem każdego dnia eskaluje. W piątek izraelskie wojsko kontynuowało ostrzał Strefy Gazy oraz odpowiedziało na atak z Libanu uderzając w cele Hazbollahu. Wspierana przez Iran organizacja potwierdziła, że wystrzeliła pociski kierowane w kilka izraelskich obiektów. Zarazem Hamas uwolnił dwóch amerykańskich obywateli przetrzymywanych w Strefie Gazy. Przywódcy z regionu Bliskiego Wschodu w sobotę spotkają się na szczycie w Kairze omówić bieżące wydarzenia.

Tymczasem szefowa Fed w Cleveland Loretta Mester powiedziała w piątek, że amerykański bank centralny jest bliski zakończenia kampanii zacieśniania polityki pieniężnej, o ile gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami.

Napięcie geopolityczne odbiło się na rynku obligacji, które kontynuowały wzrosty w tym tygodniu. W piątek trend się nieznacznie odmienił, a rentowność benchmarkowych “dziesięciolatek” spadła do 4,91 proc., po tym jak w czwartek przekroczyła w pewnym momencie 5 proc.

Jednocześnie ceny złota wzrosły – do 1994,40 USD za uncję. W ciągu dnia odnotowały najwyższy poziom od sierpnia i przekroczyły 2 tys. USD.

Indeks S&P 500 spadł o 1,2 proc. na finiszu sesji na Wall Street, w tym tygodniu radził sobie najgorzej od miesiąca. Wskaźnik przełamał 200-dniową średnią kroczącą, co przez niektórych ekspertów uważane jest za zwiastun większych strat. W piątek straty odnotowały wszystkie kluczowe segmenty, a w szczególności energia (-1,7 proc.), finanse (-1,7 proc.) i technologie (-1,7 proc.).

Dow Jones Industrial Average z kolei spadł o 0,9 proc., a Nasdaq 100 o 1,4 proc.

Inwestorzy w tym tygodniu reagowali też na wyniki kwartalne spółek. Z 86 firm notowanych na S&P 500, które ogłosiły wyniki do piątku rano, 74 proc. pobiło szacunki analityków.

Previous Article

Ropa WTI potaniała po dwóch tygodniach wzrostów cen

Next Article

Grzegorz Krychowiak zostanie godnie pożegnany. Znamy wstępne plany

You might be interested in …

Jak inwestować w amerykańskie obligacje skarbowe

Rentowności obligacji USA w okolicach historycznych szczytów przy możliwym końcu zacieśniania w wykonaniu Fedu to dobry moment na inwestycję, ale trzeba być inwestorem długoterminowym. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w […]