Słabszy dolar wspiera notowania złota

W porannym handlu złoto spot wzmocniło się o 0,1 proc. do poziomu 1981,80 USD za uncję. Oznacza to kontynuację wzrostowego trendu, który w zeszłym tygodniu zaowocował zyskiem rzędu 2,2 proc.

Nieco słabiej sytuacja wygląda w przypadku kontraktów terminowych, które handlowane są na takim samym poziomie co w piątek, około 1984,2 USD/u.

Spadek notowań dolara jest pokłosiem oczekiwań co do zakończenia cyklu zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Ostatnie dane pokazały bowiem, że rynek pracy w końcu zaczyna się luzować o czym może przekonywać wzrost zarówno tzw. nowych bezrobotnych, jak i liczby osób kontynuujących pobieranie zasiłku. A osłabienie rynku pracy, z uwago na presję na wynagrodzenia jest jednym z najważniejszych elementów w polityce Fed. Do tego odczyty inflacyjne potwierdziły słabnącą dynamikę zwyżki cen. To może oznaczać, że władze monetarne mogą wcześniej niż się zakłada rozpocząć proces obniżek stóp procentowych.

W efekcie spekulacje o niższych stopach wywierają presję spadkową na dolara i rentowność obligacji, zwiększając atrakcyjność nieopłacalnego do tej pory złota.

Analiza techniczna sugeruje, że złoto spot może zachowywać się neutralnie w przedziale 1976–1990 USD za uncję, a jego opuszczenia może sugerować kierunek w jakim będzie podążać w dłuższym terminie.

Previous Article

PZPN żąda przeprosin od dziennikarza. Jego słowa wywołały poruszenie

Next Article

To warto wiedzieć przed sesją na GPW 20 XI 2023

You might be interested in …

Analiza – Końcówka tygodnia bez emocji

Kosmetyczna realizacja zysków po świetnym listopadzie też nie powinna nikogo zdziwić. Sygnały hamowania inflacji i nadzieje na poluzowanie polityki monetarnej w przyszłym roku powinny w średnim terminie wspierać ceny akcji. Wszystko wskazuje na to, że […]

Mija 7 lat od uruchomienia programu

fot. Bartlomiej Kudowicz/FORUM “Wszyscy musimy zrozumieć, że dobrostan i bezpieczeństwo polskich rodzin to nasz wspólny interes. Nie ma mowy o przyszłości i rozwoju, jeżeli nie będziemy inwestować w to, co najważniejsze – w kapitał ludzki, […]

Finalrentals wjedzie do Polski

W najbliższych tygodniach pojawi się w Polsce nowy gracz na rynku wynajmu aut. To Finalrentals, spółka założona w Gdańsku przez Ammara Akhtara, pakistańskiego informatyka, który po latach pracy dla firm wynajmujących auta w Zjednoczonych Emiratach […]