Słabną

opublikowano: 2023-08-24 13:31

Rentowności państw eurolandu spadały wyraźnie jeszcze w czwartek rano, ale “gołębie” nastroje wywołane danymi o PMI wyraźnie już osłabły, informuje Reuters.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spadek rentowności obligacji państw eurolandu wynikał z reakcji na środowe dane o aktywności gospodarki strefy euro w sierpniu. Była najniższa od listopada 2020 roku. Obudziło to nadzieję na łagodniejszą politykę monetarną Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Rynek pieniężny widział już tylko 40 proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 25 pkt. bazowych we wrześniu. Przed publikacją danych o PMI było to 60 proc.

Rentowność uważanych za benchmark dla eurolandu obligacji 10-letnich Niemiec spadała nawet 2,448 proc., najniżej od dwóch tygodni. Obecnie rośnie o 0,1 pkt. bazowego do 2,522 proc. Obligacje 10-letnie Francji notują jeszcze spadek rentowności, ale zaledwie o 1 pkt. bazowy do 3,045 proc. Rentowność wrażliwych na ewentualne zmiany stóp EBC obligacji 2-letnich Niemiec rośnie obecnie o 2 pkt. bazowe do 2,988 proc. Wcześniej spadała do 2,93 proc., najmniej od 8 sierpnia.

Sebastian Vismara, ekonomista BNY Mellon uważa, że podwyższenie stopy depozytowej EBC do 4,25 proc. nadal pozostaje możliwe biorąc pod uwagę koncentrację uwagi banku centralnego na kosztach pracy.

Obecnie stopa depozytowa EBC wynosi 3,75 proc.

Gabriela Silova, ekonomistka Morgan Stanley uważa natomiast, że decyzja EBC w sprawie wrześniowej podwyżki zależy od danych o inflacji, które zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu.

Previous Article

Nowa seria strajków w Wielkiej Brytanii

Next Article

Prognoza Nvidii podbija notowania kontraktów segmentu technologicznego

You might be interested in …

Kolejna spółka IT żegna się z giełdą

W ostatnich latach warszawską giełdę opuściły m.in. PGS Software, na którego wezwanie ogłosiła holenderska Xebia, czy Procad, którego akcjonariusze zawarli porozumienie, by wycofać spółkę z giełdy. Holenderski TSS Europe w wyniku ogłoszenia wezwania planował skupić […]

Goldman Sachs oczekuje obniżek stóp od kwietniowego posiedzenia EBC

Tadeusz Stasiuk, Reuters opublikowano: 2023-12-07 21:11 Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs wykazuje ogromny optymizm odnośnie przyszłej polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. Oczekuje, że w przyszłym roku stopy spadną o niemal połowę. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj […]