Słabe PMI sugerują brak podwyżki stóp przez EBC

Indeks Menadżerów Zakupów dla sektora usług – najbardziej wiarygodny barometr gospodarczy dla strefy euro – obniżył się w październiku do poziomu 47,8 pkt. To niższy wynik niż w poprzednim miesiącu o 0,9 pkt. To rezultat również mniejszy niż wskazywał na to konsensus rynkowy (48,7 pkt.). Oznacza to, że indeks jest już poniżej granicznego poziomu 50 pkt. 3 miesiąc z rzędu. Indeks dla sektora produkcyjnego, na poziomie 43,0, również nie daje nadziei na poprawę sytuacji.

Recesja w strefie euro staje się coraz bardziej wyraźna. Słabość gospodarcza nie koncentruje się jedynie w Niemczech jak miało to miejsce w zimowym półroczu 2022 – 2023, co wynikało w głównej mierze z wysokich cen energii. Obecnie widać wyraźnie skutki agresywnego zacieśnianie polityki monetarnej przez EBC (łączna podwyżka o 450 pb).

Prawdopodobnie eksport nie zapewni znacznego bodźca dla gospodarki całej strefy. Pamiętajmy, że nie tylko EBC ale również inne banki centralne podniosły znacznie koszt pieniądza, co skutkuje mniejszym popytem. On również słabnie ze strony Chin.

Ciekawie zapowiadają się dane na temat PKB strefy euro za III kwartał, które poznamy w kolejnym tygodniu. Oczekiwania wskazują na spadek o 0,1 proc. w porównaniu z II kwartałem .

Wczorajsze dane wskazują, że dalsze podwyżki stóp w Europie są mało prawdopodobne. Ostatnio Lagarde wypowiadała się na temat inflacji, podkreślając, że ona obniża się zgodnie z oczekiwaniami. Pauza na jutrzejszym posiedzeniu może ponownie osłabić euro. Jeśli otrzymalibyśmy dodatkowy , jasny komunikat o zakończeniu cyklu, euro z pewnością znalazłoby się pod jeszcze większą presją spadkową.

Cały czas jednak na wykresie EURUSD widoczna jest formacja odwróconej głowy z ramionami (oRGR), która w teorii sugeruje większe wzrosty pary walutowej. W poniedziałek została przełamana przez kurs (jedynie na moment) potencjalna linia szyi tego układu (1,0630). Co więcej, w ubiegłym tygodniu notowania opuściły średnioterminowy kanał spadkowy. To oczywiście nie jest pewnik zmiany trendu, jednak istnieje, przynajmniej z technicznego punktu widzenia, możliwość większej korekty wzrostowej na eurodolarze.

Previous Article

Adidas sponsoruje polskich olimpijczyków. Polski Komitet Olimpijski ma nowego partnera

Next Article

Informacje z Chin wspierają notowania metali

You might be interested in …

Rada Przedsiębiorczości apeluje do prezydenta o zawetowanie

Poniżej publikujemy w całości apel Rady Przedsiębiorczości przesłany redakcji przez Konfederację Lewiatan: “Apel Rady Przedsiębiorczości do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o zawetowanie Lex Tusk Szanowny Panie Prezydencie, W ostatnim czasie obserwujemy bezprecedensową dewaluację procesu legislacyjnego w […]

Droga do hyperloopa będzie podzielona na etapy

Spółka Nevomo, działając jeszcze pod nazwą Hyper Poland, włączyła się do światowego wyścigu w obszarze budowy ultraszybkiego środka podróży — hyperloopa. Mierząc siły na zamiary, opracowała kilkuetapową strategię prac badawczo-rozwojowych, a w dalszej perspektywie komercjalizacyjnych. […]

Spokojny początek tygodnia na rynkach finansowych

Początek tygodnia na rynkach finansowych nie należy do spektakularnych za sprawą święta w USA. Dziś jednak do handlu wrócą Amerykanie i sytuacja zacznie nabierać rozpędu. Poznamy także wyniki Goldman Sachs oraz Morgan Stanley. Dopełnienie rezultatów działalności amerykańskich instytucji finansowych w końcówce […]