Sklepikarz podniósł cenę sera. Dostał wyrok więzienia

Łukaszenka walczy z inflacją 

6 października białoruski dyktator ogłosił, że nie można podnosić cen, co w jego opinii miało być remedium na rosnącą inflację, która według oficjalnych wskaźników wynosiła wówczas ponad 18 proc. rok do roku.

“Jakikolwiek wzrost cen jest zabroniony. Od dzisiaj. Nie od jutra, ale od dziś. Nie daj Boże, żeby ktoś postanowił podnieść ceny lub zrobić coś z mocą wsteczną, jakąś indeksację, przeliczenia” – powiedział wówczas Łukaszenka.

Podniósł cenę sera. Usłyszał wyrok 

W poniedziałek zapadł pierwszy wyrok w sprawie podnoszenia cen. W Mohylewie sąd skazał na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok właściciela wiejskiego sklepiku z artykułu kodeksu karnego, mówiącego o “przekroczeniu kompetencji przy ustalaniu cen detalicznych”.

W akcie oskarżenia uzasadniano, że sklepikarz podniósł ceny “bezzasadnie, celowo i w imię korzyści materialnej”, czym “podważył autorytet władz”; czyli zakaz podnoszenia cen, wydany przez samozwańczego przywódcę Białorusi – napisała Nasza Niwa.

Sklepikarz podniósł cenę detaliczną popularnego na Białorusi sera suluguni o 26 kopiejek (ok. 0,44 zł – PAP) za kilogram, tłumacząc to faktem, że musiał za niego więcej zapłacić producentowi.

Niefortunny biznesmen został zatrzymany, a jego majątek – zajęty. Nie zdążył on sprzedać ani jednego opakowania sera po “zawyżonej cenie”. Nieprawidłowość została zauważona przez przedstawiciela grupy roboczej ds. monitorowania cen z komitetu wykonawczego wsi, która doniosła o tym władzom – zaznaczył portal.

Sąd nie zgodził się z argumentacją sklepikarza, że podniósł cenę, gdyż drożej kupił ser od producenta. Skazano go na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok i zakaz zajmowania określonych stanowisk. Sąd odstąpił od wymierzenia grzywny. O losie zatrzymanego majątku nie poinformowano.

MP

Czytaj dalej:

Previous Article

Waloryzacja emerytur i rent rolniczych – rząd wprowadza zmiany

Next Article

Powstanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. Stoi za nią Sasin

You might be interested in …

Bambik T., czyli krótkie spodenki wyborcze Donalda Tuska

Donald Tusk, w przeszłości, kiedy był szefem Rady Europejskiej, na wyrost nazywany: „królem” Europy, jej „prezydentem”, nie zapisał się niczym szczególnym, ani w Europie, ani we własnym kraju. Tusk przed europejską „karierą” piastował w Polsce […]