Shopee Polska kończy działalność. Firma wycofuje się z Polski

Shopee zamknięcie

Shopee to platforma do handlu e-commerce singapurskiej firmy Sea Shopee, internetowej korporacji o światowym zasięgu notowanej na giełdzie w Nowym Jorku. Sea prowadzi również działalność w zakresie cyfrowej rozrywki (Garena) oraz cyfrowych usług finansowych (SeaMoney). Polska była pierwszym krajem, od którego firma zaczęła działać w Europie, a teraz po Francji i Hiszpanii jest kolejnym w którym kończy działalność w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Przestała również działać w Argentynie.
Pogłoski o zamknięciu oddziału w Polsce słychać było od kilku tygodni, informację najpierw podała agencja Bloomberga, a teraz taka wiadomość pojawiła się na stronie Shopee. Wynika z niej, że Shoppe Polska kończy działalność 13 stycznia 2023 r., od godz. 23.59. O tej porze zostanie wstrzymana możliwość składania zamówień, a zamówienia złożone do tego czasu będą zrealizowane standardowo wraz z dostępem do wsparcia i obsługi dla użytkowników.

Shopee działa przede wszystkim w Singapurze, Tajlandii, Indonezji, Wietnamie, Filipinach, na Tajwanie i w Brazylii. W ubiegłym roku platforma zakończyła działalność we Francji i Hiszpanii. Zamykanie oddziałów lub ograniczanie ich działalność firma tłumaczy trudnym otoczeniem biznesowym.

Shopee Polska

Polska strona platformy zakupowej Shopee została uruchomiona we wrześniu 2021 roku, a wiosną kolejnego roku otworzono w Warszawie biuro. Z danych Mediapanel Gemius Polska wynika w listopadzie 2022 roku liczba użytkowników Shopee w Polsce, licząc stronę internetową i aplikację wyniosła 10,9 mln osób. Te same dane pokazują, że w listopadzie liczba użytkowników allegro.pl i aplikacji przekroczyła 21 mln osób, a użytkowników aliexpress.com i aplikacji Aliexpress w Polsce – 10,54 mln osób. Amazon miał w Polsce ponad 9,1mln użytkowników.

image

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku, czyli zaledwie kilkanaście dni temu, firma przedstawiała plany ekspansji na obecny rok. – Planujemy dalej zwiększać przychody i liczbę przesyłek w Polsce. Druga połowa 2022 roku dla e-commerce jest bardziej dynamiczna niż pierwsza. W związku z wysoką inflacją czy kosztami energii cenniki produktów mocno się zmieniają. Z punktu widzenia sprzedających, którzy budują e-commerce w Polsce, ważna jest praca nad automatyzacją procesów wewnętrznych w ich firmach, w zakresie dystrybucji zamówień czy pakowania paczek, co pomaga ograniczać koszty. W momencie, kiedy kupujący szukają najtańszych ofert, a z drugiej strony ceny produktów bazowych idą do góry, automatyzacja i zmniejszenie kosztów operacyjnych powoduje, że sprzedawcy mogą dużo zyskać oferując klientom niskie ceny, ale samemu nie tracąc  – informował wtedy PAP Biznes w wywiadzie dyrektor działu business development Shopee Poland Michał Tykarski.

– Rok 2022 dobitnie pokazał nam, że trudno się dzisiaj prognozuje. Wygląda na to, że początek 2023 roku upłynie pod znakiem wyzwań. Nie mamy wpływu na to czy inflacja pójdzie w dół w pierwszej, czy w drugiej połowie przyszłego roku, czy jeszcze później. Dla nas najważniejsze jest to, aby odpowiadać na bieżące oczekiwania konsumentów Z punktu widzenia biznesu nadal stabilnie rośniemy i nie widzę przeciwwskazań, żebyśmy nie mieli rosnąć dalej.

Shopee – giełda

Z zamknięcia Shopee cieszą się z pewnością konkurenci, szczególnie Allegro, Aliexpress, czy Amazon. Kurs spółki od rana reagował na medialne spekulacje o wycofaniu się Shopee. Po ogłoszeniu decyzji przez Shopee kurs Alllegro notowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych wzrósł 5,6%, najwięcej w portfelu spółek z WIG20 i osiągnął 30,70 zł za akcję, czyli najwyżej od kwietnia 2022 r.

Tomasz Wypych

Czytaj także:

Czytaj dalej:

Previous Article

14 stycznia 1997-2023 – pulsujemy dla polskich przedsiębiorców już 26 lat

Next Article

Bezrobocie w regionie mocno wzrośnie. Olbrzymia firma złoży wniosek o ogłoszenie upadłości

You might be interested in …

na wyspy szczęśliwe mnie zawieź

gdzieś istnieje światw którym nie ma farbby namalować dzisiejsze cierpienia brakuje tam opiłków żelazatroski nie ułożą sięz południa na północtam nie ma biegunów los zatańczy wolny od przyciągania Ziemiuwolni od ciężarów nie tylko grawitacjipozwoli grzać […]