Sekretarz stanu Blinken: USA odpowiedzą szybko i zdecydowanie na ataki Iranu

“Stany Zjednoczone nie szukają konfliktu z Iranem. Nie chcemy, by ta wojna się rozszerzyła. Ale jeśli Iran lub jego poplecznicy gdziekolwiek zaatakują amerykański personel, niech nikt nie ma złudzeń: będziemy bronić naszych ludzi. Będziemy bronić naszego bezpieczeństwa szybko i zdecydowanie” – zapewnił Blinken podczas debaty Rady Bezpieczeństwa na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Była to reakcja na trwającą od kilku dni serię ataków powiązanych z Iranem bojówek na amerykańskie siły w Iraku i Syrii. Blinken wezwał przy tym inne państwa, by powściągnęły działania irańskiego reżimu zmierzające do rozszerzenia wojny i by zagroziły Iranowi konsekwencjami, jeśli się na to zdecyduje.

“Działajcie tak, jakby od tego zależało bezpieczeństwo i stabilność całego regionu i poza nim, bo tak właśnie jest” – powiedział szef dyplomacji USA.

Odnosząc się konfliktu między Izraelem i palestyńskim Hamasem, Blinken stwierdził, że po atakach takich jak te z 7 października żadne państwo nie mogłoby tolerować “takiej rzezi swoich obywateli” i miałoby obowiązek na to odpowiedzieć. Zastrzegł jednak, że odpowiedź Izraela musi być zgodna z prawem i konieczna jest ochrona cywilów w Gazie. Dodał też, że należy rozważyć przerwy w walkach, by pozwolić na ewakuację cywilów i dostarczenie pomocy humanitarnej.

Wcześniej do tego samego wzywał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, a także szefowie dyplomacji Jordanii i Egiptu. Sugestie “humanitarnego rozejmu” zdawał się odrzucić jednak na forum Rady Bezpieczeństwa minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen.

Previous Article

Kurs dolara umacnia się względem innych walut. Euro, funt oraz jen zniżkują

Next Article

Zabrakło argumentów przeciw ETF na bitcoina

You might be interested in …

Przedświąteczna sesja w USA na plusie

Fot. Michael Nagle/Bloomberg Zaprezentowane w piątek dane pokazały, że co prawda inflacja w listopadzie ponownie się osłabiła, jednak nie na tyle by zachęcić Fed do złagodzenia swojego stanowiska. Bacznie obserwowany i analizowany przez Rezerwę Federalną […]