SDS Optic przymierza się do USA

Tegoroczni newconnectowi debiutanci nie przynieśli kokosów inwestorom. Notowania większości z szesnastu spółek, które w mijającym roku weszły na alternatywny parkiet warszawskiej giełdy, w debiutanckich sesjach świeciły na czerwono, a potem nie odrabiały strat. Są jednak wyjątki. Znaczną zwyżką kursu może pochwalić się Noctiluca, która projektuje i produkuje komponenty wyświetlaczy OLED. Dobrze radzi sobie też inna spółka, która również ma związek ze światłem – SDS Optic, pracujący nad wykorzystującym światłowody systemem do diagnostyki raka.

SDS Optic od marca jest notowane na NewConnect. Od debiutu jego kurs wzrósł o ponad 20 proc., co sprawia, że spółka jest obecnie wyceniana przez rynek na 75 mln zł. Zła koniunktura sprawiła, że wbrew zapowiedziom sprzed debiutu spółka nie przeprowadziła w tym roku znaczącej emisji akcji, ale planów to nie zmieniło. Wkrótce firma zamierza rozkręcić działalność na rynku amerykańskim. Pod koniec grudnia zarejestrowano tam spółkę zależną, a po nowym roku ma ruszyć rekrutacja specjalistów.

– Rejestracja spółki w USA to niezbędny etap realizacji jednego z kluczowych kamieni milowych – uruchomienia naszego centrum R&D. Laboratorium zlokalizowane będzie na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, wybór ostatecznej lokalizacji jest w trakcie. Jego otwarcie zaplanowaliśmy na drugi kwartał 2023 r. – zapowiada Marcin Staniszewski, prezes SDS Optic, cytowany w komunikacie spółki.

Okres przejściowy:

Okres przejściowy:

SDS Optic, którego prezesem jest Marcin Staniszewski, rozpoczął w tym roku badania kliniczne i tworzy bazę produkcyjną, pozwalającą na wytwarzanie sond diagnostycznych. Rejestracji pierwszego rozwiązania na kluczowych rynkach nie spodziewa się przed 2025 r., ale już wcześniej chce generować przychody ze sprzedaży swojej technologii.

MAREK WISNIEWSKI

Flagowym produktem SDS Optic jest mikrosonda inProbe, która ma ułatwić diagnostykę nowotworową i stanowić alternatywę dla bardziej inwazyjnej biopsji. W pierwszej kolejności sonda ma być wykorzystywana w diagnostyce jednego z rodzajów raka piersi, a także w monitorowaniu postępów leczenia tego nowotworu. W sierpniu w Lublinie rozpoczęła się pierwsza faza badań klinicznych tego urządzenia, czyli badanie bezpieczeństwa rozwiązania. Po niej na znacznie większej grupie pacjentek wystartować ma badanie skuteczności. Po co spółce na tym etapie prac nowe laboratorium w USA?

– Uruchomienie laboratorium umożliwi nam zwiększenie rozpoznawalności platformy technologicznej inProbe na rynku amerykańskim, co ułatwi nam dotarcie do nowych partnerów lub potencjalnych nabywców naszych rozwiązań. Dzięki działalności w USA uzyskamy także dostęp do kapitału ludzkiego, dotacyjnego i inwestycyjnego na tym rynku – tłumaczy Marcin Staniszewski.

Największy pakiet w SDS Optic – ponad 44 proc. – mają założyciele, czyli małżeństwo Staniszewskich: biotechnolożka Magdalena i inżynier Marcin. W akcjonariacie są też obecne fundusze venture i TFI, które brały udział w pre-IPO w 2021 r. Pozyskano z niego 11 mln zł. Spółka działa od 2015 r., do tej pory od inwestorów i z dotacji pozyskała ponad 50 mln zł.

Previous Article

Centrum usług 3M urośnie do 2,5 tys. osób

Next Article

Idzie fala upadłości w biznesie. W 2023 roku możliwy rekord

You might be interested in …

Plenti szuka partnerów do zakupu elektroniki

Posiadanie wychodzi z mody, a przynajmniej na to liczą przedsiębiorcy rozwijający biznes w segmencie sharing economy, czyli ekonomii współdzielenia. Obecne na polskim rynku od pięciu lat Plenti buduje biznes na wynajmowaniu na kilka miesięcy sprzętu […]

Krzysztof Z. stanął przed sądem

Oskarżony o oszukanie obligatariuszy PTI i działanie na szkodę wierzycieli spółki inwestor giełdowy chciał równocześnie być… pokrzywdzonym. Sąd się nie zgodził. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: o co konkretnie oskarżony jest Krzysztof Z., kontrowersyjny inwestor […]

Dolar skorzysta z faktu mniejszej płynności?

Dzisiaj w USA obchodzony jest Dzień Martina Lutera Kinga i rynki finansowe nie pracują. To powoduje, że aktywność na rynkach może być dzisiaj niższa. Czy to pomoże dolarowi, który w poniedziałek rano odbija na szerokim rynku? Niewykluczone, chociaż na ile zrobi się z tego dłuższy ruch, […]