opublikowano: 2023-11-13 12:47
W Polsce widać coraz więcej oznak ożywienie gospodarczego. Ale w Niemczech i Europie Zachodniej jest ich bardzo mało. A przecież my zależymy od sprzedaży na te rynki. Co przeważy? Zapraszam na webinar, podczas którego postaram się udzielić odpowiedzi. 20. listopada, godz. 10.00.
Posłuchaj

Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Jest jedna podstawowa siła podnosząca w tym momencie aktywność gospodarczą – spadek inflacji, a szczególnie jej komponentu energetycznego i żywnościowego. Gdy płacimy mniej za energię i inne surowce, zostaje więcej na konsumpcję, a to podnosi popyt krajowy. Jak widać na wykresie, płace w Polsce w tym momencie rosną już szybciej niż inflacja.
Ale jednocześnie jest jedna siła, która dusi aktywność gospodarczą – wysokie stopy procentowe, szczególnie w krajach rozwiniętych, czyli w strefie euro i Stanach Zjednoczonych. One sprawiają, że konsumenci w krajach rozwiniętych, a na pewno w Niemczech, są niechętni do zwiększania wydatków. A duże firmy coraz częściej wątpią w sensowność zwiększania nakładów inwestycyjnych. Jak widać na wykresie, koniunktura w największej gospodarce Europy jest coraz gorsza.
To w starciu tych dwóch sił rozstrzygnie się prawdopodobnie scenariusz makroekonomiczny dla 2024 roku. Z jednej strony rosnący potencjał zakupowy klientów. Z drugiej strony restrykcyjna polityka pieniężna, zmierzająca do całkowitego wyeliminowania inflacji.
Podczas webinaru poruszę następujące kwestie:
- trendy makroekonomiczne w Polsce i najważniejszych gospodarkach świata – USA, Chinach i Niemczech;
- najważniejsze siły makroekonomiczne wpływających obecnie na wahania gospodarcze;
- bieżące trendy w głównych sektorach polskiej gospodarki: handlu, przemyśle, budownictwie, z nakreśleniem warunków w kluczowych branżach;
- jaskółki ożywienia gospodarczego;
- czynniki ryzyka;
- scenariusze dotyczące wzrostu PKB w 2024 roku.
Prezentacja potrwa ok. 25 minut. Będzie można zadawać pytania, na które postaram się odpowiedzieć.
Ignacy Morawski