Rzeczkowska: środki z KPO to dodatkowe 0,6 pkt. proc. wzrostu PKB w 2023 r.

Magdalena Rzeczkowska

Magdalena Rzeczkowska

materiały prasowe

“Środki z KPO są ważne, bo mają zostać przeznaczone na transformację energetyki, digitalizację, rozwój infrastruktury i zapewnić wzrost gospodarczy w sytuacji spowolnienia. To szansa na dodatkowe 0,6 pkt proc. wzrostu PKB w 2023 r.” – napisała na Twitterze minister Rzeczkowska wskazując na swój wywiad, wyemitowany we wtorek w radiowej Jedynce.

Szefowa MF wskazała w rozmowie, że “kolejne lata to dodatkowe 1 proc. do PKB”. Podkreśliła, że środki z Krajowego Planu Odbudowy pozwoliłyby polskiej walucie na umocnienie, a mocniejszy złoty oznacza tańsze surowce energetyczne z importu – głównie ropę naftową.

“Więc im mocniejszy złoty, tym niższe ceny tych produktów i w efekcie też paliw na stacjach benzynowych” – stwierdziła.

Dodała, że umocnienie złotego oznacza tańszy dług, tańszy pieniądz, który Polska może pozyskiwać.

Rzeczkowska powiedziała też, że finansowanie długiem w ramach KPO również jest opłacalne, ponieważ Unia Europejska ma inną pozycję rynkową niż pojedyncze państwa członkowskie.

“Koszt długu, który komisja zaciąga na rynkach międzynarodowych oscyluje w okolicach do 2-2,4 proc. Tymczasem gdybyśmy my, jako Polska, podobne środki chcieli pożyczyć, musielibyśmy za nie zdecydowanie więcej zapłacić. Jeżeli mówimy o euro to nawet do 4-5 proc.” – stwierdziła.

Pod koniec listopada 2022 r. Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzającą ustalenia operacyjne dotyczące polskiego KPO. Jest to techniczny dokument, który określa m.in. jaką dokumentację Polska będzie musiała przedstawić we wnioskach o płatność, żeby udowodnić zrealizowanie każdego z 283 kamieni milowych i wskaźników, jakie mamy w KPO (tzw. mechanizmy weryfikacji).

KE na początku czerwca 2022 r. zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. Komisja zaznaczyła, że polski KPO “zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że “Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.

Previous Article

Korea Południowa ukarała Teslę grzywną w wysokości 2,2 mln USD

Next Article

KNF: kolejne podmioty na liście ostrzeżeń

You might be interested in …

Gaz ziemny w Europie najdroższy od dwóch miesięcy

Bloomberg, MD opublikowano: 2023-08-21 19:30 Gaz drożał w poniedziałek na europejskim rynku z powodu rosnącego ryzyka zmniejszenia podaży skroplonego gazu ziemnego (LNG) na globalnym rynku, informuje Bloomberg. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych […]

“Bezpieczny kredyt

Od 3 lipca br. “bezpieczne kredyty 2 proc.”, czyli kredyty z dopłatą państwa do rat, mogą być udzielane przez banki, które zawarły w tej sprawie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Obecnie jest to osiem […]

Sezon na giełdowe błędy trwa w najlepsze

Podobnie jak przyjaciół prawdziwych inwestorów poznaje się w biedzie – gdy koniunktura słabnie, wartość portfela się kurczy, a specjaliści przepowiadają bolesną bessę. W takich warunkach ciężko o racjonalne myślenie, bo rządzą emocje. Wyzbyć się ich […]