Rząd dołoży się do fabryki Amber-Glass

Producent szkła rozbudowuje zakład w Chorzowie. Na inwestycję dostanie 1,2 mln zł grantu rządowego.

Kolejna polska firma dostanie grant w programie wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej. W grudniu umowę w Ministerstwie Rozwoju i Technologii (MRiT) podpisał Amber-Glass. Firma działa od ponad 20 lat, w 2021 r. miała 47,8 mln zł przychodów i 3,9 mln zł zysku netto, a za 58 proc. sprzedaży odpowiadało szkło budowlane.

Spółka zajmuje się sprzedażą hurtową, usługami cięcia, frezowania, obróbki na maszynach CNC, laminowaniem i hartowaniem szkła. Od 2017 r. ma w Chorzowie fabrykę o powierzchni ok. 5 tys. m kw. Na lata 2021-26 zaplanowała zwiększenie mocy. W grudniu 2021 r. dostała decyzję o wsparciu inwestycji w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Właśnie na ten projekt ubiegała się też o grant we wrześniu 2021 r. W maju 2022 r. zaktualizowała wniosek, a w czerwcu międzyresortowy zespół rekomendował go do wsparcia. Amber-Glass zainwestuje 12,296 mln zł, z czego 7,8 mln zł już wydał w ubiegłym roku. Stworzył też sześć miejsc pracy (przed rozpoczęciem inwestycji zatrudniał 109 osób). MRiT wypłaci grant w latach 2023-26, większość, 899,2 tys. zł, w tym roku.

Właścicielami spółki są Benedykt Danysz, prezes, i Witold Kucharski, wiceprezes. W 2021 r. przychody urosły o 41 proc., a zysk się podwoił.

© ℗

Previous Article

Olymp zrobi masę na giełdzie. Producent sprzętu fitness chce urosnąć skokowo

Next Article

Fabryka porcelany zamyka się po blisko 200 latach działania. Powód to wysokie ceny gazu

You might be interested in …

Mały zespół, duży sukces

Dlaczego większość biznesów upada przed trzecią rocznicą powstania, a tylko nieliczne trwają przez dziesiątki lat? Eksperci od dawna próbują odkryć sekret długowieczności firm. Według Jima Collinsa tkwi on w osobowości liderów. Jeśli szefowie są zarazem […]

Dlaczego stan gospodarki Chin jest istotny dla rynków

Czerwony Smok miał w tym roku napędzać globalny wzrost gospodarczy, a stał się dla niego dużym zmartwieniem. Słabość państwa wpływa na ceny wielu aktywów giełdowych. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów […]