Rosyjska ropa na potęgę sprzedawana powyżej limitu cenowego

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

opublikowano: 2023-11-16 18:32

Zachodnie sankcje nałożone na Rosję w kontekście handlu ropą wydają się co najmniej nieszczelne i w małym stopniu ograniczają Kremlowi pozyskiwanie petrodolarów. Wskazują na to dane o sprzedaży surowca, którego ceny przekraczają nałożone pułapy, informuje Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jak wynika z raportu KSE Institute, ponad 99 proc. rosyjskiej ropy dostarczanej drogą morską zostało sprzedane w październiku po cenach znacznie przekraczających próg 60 dolarów za baryłkę ustalony przez kraje G-7 prawie rok temu. Średnia cena baryłki ropy w punkcie eksportu wyniosła 79,40 USD.

Oznacza to, że skuteczność sankcji nałożonych przez G-7 po pierwszych efektach od uruchomienia przed niemal rokiem znacząco spadła. Wynika to z faktu, że Rosja w dużej mierze jest w stanie obejść ograniczenia wykorzystując do transportu m.in. tzw. flotę cieni, czyli tankowców, które działają pod „kontrowersyjnymi” banderami. Ich właściciele oraz ubezpieczenie dostaw są trudno identyfikowalni.

Sankcje G-7 ustaliły próg cenowy dla rosyjskiej ropy na 60 USD za baryłkę oraz zabroniły firmom z krajów parafujących porozumienie świadczenie usług w tym transportu i ubezpieczenia ładunków sprzedawanych powyżej nałożonego limitu.

KSE Institute szacuje, że prawie 30 proc. całej ropy naftowej transportowanej drogą morską zostało w październiku dostarczone z ochroną i ubezpieczeniem z krajów G-7 i UE lub skorzystało z innych usług z krajów zachodnich.

Previous Article

Polski piłkarz przykuł uwagę klubu Serie A. Dobrze już poznał grę we Włoszech

Next Article

USA nałożyły sankcje, które mają ograniczyć wpływy Rosji na Bałkanach

You might be interested in …

Inflacja w Szwajcarii odpuszcza i… przyspiesza

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg opublikowano: 2023-10-03 10:10 Inflacja cen konsumenckich w Szwajcarii nieco zaskoczyła. Spadła w ujęciu miesięcznym, jednak wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem, donosi Bloomberg. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów […]

Spór TK z TSUE ma nową odsłonę

Od minionego piątku rząd PiS pozostaje w szoku po zastopowaniu przez Andrzeja Dudę ustawy sądowej, od której uzależnione ma być unijne finansowanie Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Wielotygodniowa propaganda PiS forsująca tezę, że wynegocjowany przez rząd z Komisją […]