Rośnie aktywność usług w Hiszpanii

W grudniu, drugi miesiąc z rzędu odnotowano rozwój sektora usługowego w hiszpańskiej gospodarce. Wspierało go złagodzenie presji inflacyjnej oraz poprawa popytu krajowego, informuje Reuters.

Adobe Stock

Wskaźnik PMI dla usług wzrósł w grudniu 2022 r. do 51,6 pkt z 51,2 pkt miesiąc wcześniej, wynika z danych zaprezentowanych przez S&P Global. Odczyt zaskoczył, gdyż konsensus rynkowy zakładał spadek do 50,9 pkt.

Sytuacja w usługach, które odpowiadają za około połowę hiszpańskiego PKB, kontrastuje z kondycją sektora przemysłowego, który w grudniu zaliczył kolejny spadek, choć tempo zniżki lekko wyhamowało.

Tymczasem w ostatnim miesiącu zeszłego roku inflacja cen konsumpcyjnych w Hiszpanii wyhamowała do 5,8 proc. w ujęciu rocznym. co jest najwolniejszym tempem od w całym 2022 r.

Rządowa prognoza zakłada, że w całym 2022 r. wzrost gospodarczy sięgnie ponad 5 proc. i krajowi uda się uniknąć recesji, która zagraża innym europejskim gospodarkom.

© ℗

Previous Article

Notowania rosyjskiego rubla w dół wraz z cenami ropy

Next Article

Cena kontraktów na gaz ziemny w USA poniżej 4 USD

You might be interested in …

W handlu rośnie popyt na wynajem aut

Inflacja i wojna w Ukrainie dotykają wszystkich branż, a tym roku firmy czeka jeszcze więcej wyzwań, np. wyższe składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz wzrost płacy minimalnej. To przekłada się na pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw, […]

Dane o inflacji nie wystraszyły inwestorów

opublikowano: 2023-09-13 22:35 Średnia Przemysłowa Dow Jones straciła w środę 0,2 proc. wartości. S&P500 wzrósł jednak o ponad 0,1 proc., a Nasdaq Composite zyskał 0,3 proc. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów […]