Roczna inflacja w Turcji spadnie do 66,8 proc. w grudniu i 43,2 proc. rok później

Oczekuje się, że roczna inflacja w Turcji gwałtownie spadnie do 66,8 proc. w grudniu ze względu na korzystny efekt bazy, ale pójdzie w dół tylko do 43,2 proc. do końca 2023 r. – podaje agencja Reutersa.

Prognoza na koniec 2023 r. jest prawie dwukrotnie wyższa niż prognoza rządu i stwarza perspektywę dalszych napięć związanych z kosztami utrzymania, gdy Turcy będą głosować w wyborach prezydenckich i parlamentarnych w przyszłym roku.

Inflacja osiągnęła szczytowy poziom około 85,5 proc., najwyższy od 24 lat, w październiku, po 17 miesiącach wzrostu, głównie z powodu niekonwencjonalnej polityki pieniężnej prezydenta Tayyipa Erdogana w zakresie niskich stóp procentowych i wynikającego z niej kryzysu walutowego w zeszłym roku.

W listopadzie inflacja nieznacznie spadła, a jej nasilenie spodziewane jest w grudniu oraz w pierwszym kwartale roku, kiedy wzrost cen w analogicznym okresie ubiegłego roku oznacza ulgę w tegorocznej kalkulacji inflacji rocznej.

W ankiecie przeprowadzonej przez agencję Reutersa wśród 12 ekonomistów mediana szacunków rocznej grudniowej inflacji wyniosła 66,8 proc. Prognozy wahały się od 64,60 proc. do 69,1 proc., w dużej mierze zgodne z rządową prognozą 65 proc.

Ceny nadal gwałtownie rosną z miesiąca na miesiąc, a mediana szacunków wynosi 2,7 proc., w szerokim zakresie od 1,40 proc. do 4,10 proc.

© ℗

Podpis: ON, Reuters

Previous Article

Ponad 45 proc. Słowaków uważa, że rozpad Czechosłowacji był korzystny

Next Article

11:27 17 minut temu Sytuacja w Chinach studzi nastroje inwestorów We wtorek po świętach inwestorzy na Wall Street nie byli już tak optymistycznie nastawieni do ryzyka, jak pod koniec poprzedniego tygodnia. Indeks S&P 500 spadł o około 0.4% do obszaru 3 830 pkt. Z kolei technologiczny Nasdaq stracił blisko 1.5%. W kalendarium było stosunkowo pusto, aczkolwiek ciekawie wypadły dane odnośnie rynku nieruchomości. Indeks cen domów S&P/Case-Shiller dla 10 metropolii spadł z 9.6% do 8% r/r. Rynek zakładał nieco głębszy spadek do 7.4% r/r. Tożsamy był odczyt dla 20 metropolii, gdzie indeks spadł do 8.6% r/r, a konsensus zakładał osiągnięcie poziomu 8%. Indeks cen nieruchomości FHFA również wypadł so

You might be interested in …

Dziewięć rekomendacji dla banków z GPW

Analitycy z BM mBanku niezrażeni zwyżką notowań sektora w ostatnich miesiącach uważają, że akcje banków wciąż mają potencjał wzrostu. W raporcie z 26 czerwca Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk, analityk z BM mBanku, podnieśli do “kupuj” rekomendacje dla […]

Przed jakimi wyzwaniami stoją firmy rodzinne

Polskie firmy rodzinne dobrze radzą sobie z kryzysem. W ciągu roku aż 88 proc. z nich zwiększyło sprzedaż, a tylko 5 proc. odnotowało w tym zakresie spadek – wynika z polskiej edycji globalnego Badania Firm […]