Recesja w strefie euro może nie być tak głęboka jak oczekiwano

Mopic

Ostateczny złożony indeks menedżerów ds. zakupów (PMI) S&P Global dla strefy euro, postrzegany jako dobry miernik kondycji gospodarczej, wzrósł w grudniu do 49,3 z 47,8 w listopadzie, powyżej wstępnego szacunku 48,8.

Podczas gdy indeks od lipca znajduje się poniżej 50 punktów oddzielających wzrost od spadku, grudzień był najwyższy od pięciu miesięcy. Ostateczne dane zostały zebrane wcześniej niż zwykle w zeszłym miesiącu ze względu na okres wakacyjny.

Grudniowy sondaż agencji Reutersa przewidywał, że gospodarka regionu skurczyła się w ostatnim kwartale o 0,3 proc., a w tym kwartale o 0,4 proc.

Ogólny popyt spadał szósty miesiąc z rzędu, choć w wolniejszym tempie niż początkowo sądzono. Indeks nowych przedsiębiorstw PMI odbił się do 47,0 z 45,8, znacznie powyżej wstępnych szacunków 46,5.

Wskaźnik PMI obejmujący dominujący sektor usług bloku wspiął się o włos od progu rentowności, rejestrując 49,8 w porównaniu do 48,5 w listopadzie. Wstępne oszacowanie wyniosło 49,1.

Presja cenowa w sektorze osłabła w zeszłym miesiącu, choć pozostała podwyższona. Wskaźnik cen wyrobów gotowych spadł do 61,0 z 62,3 i był najniższy od sierpnia.

Prawdopodobnie zostanie to przyjęte z zadowoleniem przez decydentów w Europejskim Banku Centralnym, którzy zacieśniają politykę pieniężną, próbując powstrzymać inflację znacznie powyżej celu.

Previous Article

RPP powraca do starego trybu pracy

Next Article

JSW mocno w górę. Chińczycy wznowią import z Australii?

You might be interested in …

Cena złota wzrosła na pierwszej sesji tygodnia

Złoto zdrożało w poniedziałek i była to już czwarta sesja wzrostu jego ceny z pięciu ostatnich. Notowaniom złota sprzyjało to, że dolar słabł przez większą część poniedziałkowej sesji. Pozwoliło to odrobić kursowi kruszcu część strat z piątku, kiedy wyraźnie […]

Obiekty handlowe na minusie

W I kw. 2023 r. deweloperzy oddali do użytku zaledwie 103 tys. m kw. powierzchni handlowej. W całym poprzednim roku było to prawie 500 tys. — wynika z raportu JLL. Co prawda obecnie w trakcie […]