PZU kupi od Orlenu Polski Gaz TUW

PAP

opublikowano: 2023-09-04 13:34

PZU kupi od Orlenu wszystkie udziały w Polskim Gazie Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Polskim Gazie Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych na Życie – poinformował w poniedziałek ubezpieczyciel.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według PZU transakcja pozwoli wykorzystać doświadczenie i know-how największego polskiego ubezpieczyciela dla zapewnienia jak najlepszej ochrony pracowników i mienia koncernu multienergetycznego.

W poniedziałek strony podpisały warunkową umowę, wypełniającą postanowienia listu intencyjnego z 9 listopada 2022 r., w którym PZU zadeklarował chęć nabycia, a PKN Orlen zbycia 100 proc. udziałów Polskiego Gazu TUW, które jest także właścicielem Polskiego Gazu TUW na Życie. Transakcja obejmuje też trzyletnią umowę ramową, regulującą warunki współpracy obu stron, w tym realizację odnowień polis ubezpieczeniowych znajdujących się obecnie w portfelach PG TUW i PG TUW na Życie – zaznaczyło PZU. W najbliższych miesiącach planowane jest złożenie wniosku do UOKiK oraz KNF w sprawie wyrażenia niezbędnych zgód formalnych, a zakończenie procesu przejęcia planowane jest na grudzień br. – poinformował ubezpieczyciel.

“Zakup PG TUW i PG TUW na Życie to kolejny istotny krok ku osiągnięciu naszych celów strategicznych, obejmujących m.in. wzrost przychodów z ubezpieczeń oraz aktywów pod zarządzaniem. Realizacja tej umowy pozwoli zwiększyć przypis składki Grupy PZU o 180 mln zł, a także wartość zarządzanych przez nas środków zgromadzonych przez uczestników PPE o ponad 190 mln zł” – powiedziała prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła, cytowana w komunikacie spółki. Według niej, oznacza to również zacieśnienie współpracy między największymi w Polsce i Europie Środkowej konglomeratami – energetycznym i finansowym, które pozytywnie wpłynie na rozwój biznesu obu partnerów.

“Konsekwentnie i z powodzeniem budujemy pozycję ubezpieczyciela pierwszego wyboru dla klientów korporacyjnych. Wykorzystamy naszą siłę kapitałową oraz ogromne doświadczenie i know-how lidera branży, by zapewnić Grupie ORLEN i jej pracownikom najlepszą dostępną na polskim rynku ochronę ubezpieczeniową, także poprzez kontynuację usług świadczonych obecnie przez towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych Polski Gaz” – powiedziała członek zarządu PZU Małgorzata Sadurska.

Polski Gaz TUW zostało założone przez PGNiG, które zostało w 2022 r. przejęte przez Orlen. Towarzystwo oferuje m.in. ubezpieczenia mienia, komunikacyjne, OC i ochronę prawną dla firm z branży gazowniczej i wydobywczej oraz produkty dotyczące bezpieczeństwa osobistego dla klientów indywidualnych.

Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych na Życie prowadzi działalność operacyjną od grudnia 2019 r. Zostało utworzone przez PG TUW w celu zawierania umów grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym w formie pracowniczego programu emerytalnego dla spółek z Grupy Orlen.

Previous Article

JPMorgan ostrzega przed nadmiernym optymizmem na giełdach w USA

Next Article

Pożary kosztowały Europę ponad 4 mld EUR

You might be interested in …

Hiszpania wybiera parlament. Może dojść do poważnych zmian

Fot. Efraimstochter/Pixabay Wprawdzie kadencja Kortezów Generalnych, parlamentu składającego się z niższej izby – Kongresu Deputowanych i wyższej – Senatu, dobiegała końca późną jesienią, ale lider Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej jak sam przyznał ogłosił wcześniejsze wybory […]

FC Barcelona szuka chętnych na obligacje

Jeden z najbardziej znanych klubów piłkarskich na świecie, katalońska FC Barcelona zamierza sprzedać dług pozyskując tą drogą środki na sfinansowanie przebudowę i remont swojego stadionu, informuje Bloomberg. FC Barcelona (Camp Nou) Revierfoto / imago sport / Forum Według źródeł agencji, przewodzący […]

Złoto staniało po „jastrzębiej” wypowiedzi szefa Fed

Cena złota spadała minimalnie na zamknięciu sesji na giełdzie nowojorskiej po dużo większej zniżce w jej pierwszej części. Inwestorzy oczekiwali w środę na wystąpienie szefa Fed przed komisją Izby Reprezentantów. Jerome Powell zabrzmiał „jastrzębio” mówiąc, że niemal wszyscy wśród […]