PwC zatrudni kolejne 200 osób

PwC było jedną z pierwszych globalnych firm sektora nowoczesnych usług dla biznesu, która kilkanaście lat temu zdecydowała się na zlokalizowanie swojego centrum w stolicy Górnego Śląska. Dziś pracuje tu ponad 1,6 tys. osób, a wraz z biurami w Opolu – ponad 1,8 tys. Do końca tego roku łączna liczba pracowników PwC na Śląsku i Opolszczyźnie ma przekroczyć 2 tysiące.

„W tej chwili nie jest dla nas najważniejsza ekspansja liczbowa. Bardziej stawiamy na wzrost i rozwój kompetencji na potrzeby kompleksowych i zaawansowanych usług, świadczonych naszym klientom; w tę stronę chcemy się rozwijać (…). Jeśli chodzi o zatrudnienie, w 2023 r. chcielibyśmy wrosnąć z obecnych 1,8 tys. do ponad 2 tys. pracowników” – poinformował PAP dyrektor zarządzający PwC Service Delivery Center w Katowicach i Opolu Andrzej Paschek.

W czwartek PwC Service Delivery Center (centrum usług wspólnych) oficjalnie zainaugurowało działalność w nowej siedzibie – biurowcu KTW II, gdzie firma zajęła dziewięć pięter (ponad 12,5 tys. m kw.). To najwyższy budynek w Katowicach i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wybudowany kosztem ok. 450 mln zł w pobliżu hali widowiskowo-sportowej Spodek przez firmę TDJ.

Wcześniej inwestor wybudował obok niższy, 66-metrowy biurowiec KTW I za ok. 150 mln zł – jest on już pełny w 100 proc., zaś nowy obiekt został jak dotąd wynajęty w ok. 60 procentach.

PwC Polska zajmuje się doradztwem biznesowym, technologicznym, prawno-podatkowym, księgowym oraz audytem. W Polsce zatrudnia ok. 6,5 tys. pracowników w ośmiu lokalizacjach. Wśród zatrudnionych są przedstawiciele ponad 27 różnych narodowości. Katowickie centrum usług wspólnych świadczy usługi dla spółek PwC w przeszło 50 krajach.

„Zgodnie z naszą strategią bardzo mocno rozwijamy kompetencje technologiczne – obecnie zatrudniamy w Polsce już ok. 2 tys. osób z takim profilem. Wierzymy, że w przyszłości właśnie ten obszar naszej działalności będzie rozwijał się najszybciej” – ocenił prezes PwC SDC Katowice Piotr Nogajczyk, zapowiadając dalszy rozwój centrum w Katowicach. Na całym świecie PwC zatrudnia ponad 284 tys. osób w 155 krajach.

Uczestniczący w czwartkowej inauguracji działalności PwC w nowej siedzibie prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślił, że firma była jedną z pierwszych, która dostrzegła potencjał Katowic i całej aglomeracji katowickiej jako ośrodka nowoczesnych usług dla biznesu.

„Ta dziedzina rozwinęła się w naszym mieście – i nadal rozwija – bardzo dynamicznie. To ważny element gospodarki opartej na wysokich technologiach, wiedzy oraz usługach” – powiedział prezydent miasta, przypominając, iż zatrudnienie w branży nowoczesnych usług dla biznesu rośnie w Katowicach z roku na rok.

PwC Service Delivery Center jest pierwszym i największym najemcą powierzchni w KTW II. Zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Spodka i katowickiej Strefy Kultury biurowiec KTW II ma 133 metry wysokości, 31 kondygnacji nadziemnych i trzy podziemne. To najwyższy budynek w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Obecnie trwają prace związane z wykańczaniem powierzchni dla kolejnych najemców.

Łącznie kompleks dwóch wież KTW (pierwszy obiekt został oddany do użytku w czerwcu 2018 r.) dostarczył na rynek ok. 58 tys. m kw. powierzchni biurowej oraz 3,7 tys. m kw. powierzchni handlowej. Oprócz PwC, KTW II będzie m.in. siedzibą Centrum Serwisowo-Badawczego LKQ Europe.

Biurowce KTW powstały w miejscu wyburzonego wcześniej budynku, będącego dawną siedzibą Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, zaprojektowanego przez architekta Jerzego Gottfrieda. Za projekt architektoniczny nowego kompleksu odpowiadała pracownia Medusa Group z Bytomia.

Previous Article

EBC: pierwszy od maja spadek oczekiwań inflacyjnych

Next Article

Robyg zredukował sprzedaż o połowę

You might be interested in …

10 najważniejszych zjawisk makroekonomicznych miesiąca

Najważniejsze wydarzenie makroekonomiczne minionego miesiąca to spadek inflacji oraz kolejna fala przeceny energii na europejskich rynkach. Te zmiany sprawiają, że powoli spod największej presji wychodzą realne dochody ludności, co z kolei przekładać się powinno na […]