Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Tak zwany podatek minimalny spędza sen z powiek przedsiębiorcom. Podpowiadamy, jak uniknąć nowej bolesnej daniny i jak się do niej przygotować.

Kontrowersyjna danina:

Kontrowersyjna danina:

Od dawna żaden podatkowy pomysł rządu tak nie wzburzył środowisk przedsiębiorców, jak koncepcja tzw. podatku minimalnego, czyli de facto podatku od przychodów.

Adobe Stock

2. Przedsiębiorcy będą mogli przebierać w wojewódzkich konkursach. KE zaakceptowała programy regionalne, w których króluje wsparcie na innowacje, badania i cyfryzację. Jakie jeszcze dotacje firmy będą mogły zdobyć w najbliższych latach?

Paleta dofinansowania:

Paleta dofinansowania:

Granty na rozwój przedsiębiorczości, technologii cyfrowych i projekty energetyczne – to wspólny mianownik programów regionalnych.

Adobe Stock

3. Do 2 mln EUR ma wzrosnąć limit obrotów warunkujących prawo rozliczania VAT w uproszczony sposób. Niedługo powinien zająć się tym Sejm. Mały podatnik VAT: co zmieni się w 2023 r.

4. Blockchain jest uznawany za jedną z kluczowych technologii przyszłości. Czym jest to rozwiązanie i jak mogą na nim zyskać polskie firmy?

Blaski i cienie nowej technologii:

Blaski i cienie nowej technologii:

Blockchain dla firm z wielu branż jest wielką szansą na rozwój. Warto jednak pamiętać o ryzyku i wyzwaniach, które związane są z jego wdrażaniem.

Adobe Stock

5. Nowy rok zmieni na plus zaliczki na PIT. Dzięki nowym zasadom rozliczania kwoty wolnej od podatku zleceniobiorcy nie będą czekali do końca roku, aby z niej skorzystać.

6. Niedobór kadr spędza sen z powiek pracodawcom z wielu branż. Reforma zasad zatrudnienia cudzoziemców może być dla nich zbawienna. Jak ograniczyć deficyt rąk do pracy?

Czas na zmiany:

Czas na zmiany:

Obecny system prawny dotyczący przyjmowania migrantów zarobkowych nie odpowiada nowym wyzwaniom rynku pracy.

Adobe Stock

7. W najbliższych miesiącach największymi wyzwaniami dla przedsiębiorców będą rosnące ceny energii, szalejąca inflacja i problemy kadrowe. Z czym jeszcze będzie musiał mierzyć się mały biznes?

8. Szef ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Ponosi prawne konsekwencje zarówno za działania własne, jak i innych pracowników firmy. Mobbing – za co odpowiada pracodawca?

Różne oblicza mobbingu

Różne oblicza mobbingu

Mobbing to nie tylko prześladowanie i poniżenie lub ośmieszenie, ale również izolowanie pracownika i działania mające na celu wyeliminowanie go z zespołu.

Adobe Stock

9. Konsumenci oczekują od działów obsługi przede wszystkim szybkości i efektywności. Boty na razie głównie drażnią. Co irytuje nas w obsłudze klienta?

© ℗

Previous Article

Henkel wycofuje się z Rosji

Next Article

Liderka na czas wojny

You might be interested in …

Azoty ekspresowo dogadują się z bankami

Ile i kiedy dołożą do EBITDA Polimery Police, kiedy będzie porozumienie w sprawie kruszących się kowenantów, co jest alternatywą dla sprzedaży Puław – m.in. o tym mówi Marek Wadowski, wiceprezes grupy nawozowej. Posłuchaj Zostań subskrybentem […]