Projekt: 8,5 mld zł na fundusz wspierający krajowy sektor zbrojeniowy

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu w środę zostały opublikowane informacje na temat projektowanej uchwały Rady Ministrów, która ma upoważnić ministra aktywów państwowych do przygotowania projektu ustawy.

“Uchwała Rady Ministrów upoważnia ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, działającego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, do przygotowania projektu ustawy powołującej Fundusz Wsparcia Krajowego Sektora Zbrojeniowego na lata 2024-2027, który będzie dysponował środkami w wysokości nie mniejszej niż 8.500.000.000,00 złotych (8,5 mld zł – PAP)” – czytamy w informacji opublikowanej na stronach kancelarii premiera.

Stwierdzono w niej, że fundusz ma zapewnić wsparcie dla podmiotów krajowego sektora zbrojeniowego, w szczególności na rzecz prowadzonych lub planowanych przez nie inwestycji rozwojowych.

“Jako rozwiązanie przejściowe przyjęto możliwość przeznaczenia przez Radę Ministrów środków w kwocie nie mniejszej niż 3.697.000.000,00 złotych (3 mld 697 mln zł) pochodzących z Funduszu Reprywatyzacji (…) na wsparcie inwestycji rozwojowych podmiotów krajowego sektora zbrojeniowego planowanych bądź prowadzonych w 2023 r.” – dodano.

W wykazie pojawiła się także informacja o projektowanej ustawie o Funduszu wsparcia krajowego sektora zbrojeniowego.

“Istotą przedmiotowego projektu jest utworzenie Funduszu Wsparcia Krajowego Sektora Zbrojeniowego, który będąc państwowym funduszem celowym, służyć będzie nabywaniu i obejmowaniu akcji lub udziałów spółek krajowego sektora zbrojeniowego umożliwiając im tym sposobem pozyskanie dofinansowania na inwestycje oraz rozbudowę zdolności produkcyjnych” – wyjaśniono.

Projekty uchwały i ustawy mają zostać opracowane w czwartym kwartale 2023 r., a odpowiedzialny za ich przygotowanie jest minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Previous Article

Daly z Fed ostrzega przed zbyt wczesnym zakończeniem podwyżek stóp

Next Article

Ropa staniała po danych o zapasach

You might be interested in …

Polska czempionem importu rosyjskiej ropy w UE

„Polska awansowała na pierwsze miejsce pod względem importu rosyjskiej ropy w całej Unii Europejskiej” – zauważyli analitycy think tanku Forum Energii. grudzień 2024 r. do tego czasu, jak przewiduje Forum Energii, Polska może pozostać największym importerem rosyjskiej […]

Koreańczycy przygotowują się do podboju Polski

Koreańska spółka przejęła CE Project Group. Zapowiada ekspansję nie tylko na rynku projektowania infrastruktury szynowej. Do ekspansji szykują się też spółki wykonawcze, co budzi obawy polskich firm. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jakie plany rozwoju […]