Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła mocniej niż prognozowano

Według danych Eurostatu, we wrześniu 2023 r. w strefie euro produkcja przemysłowa skurczyła się o 1,1 proc. w ujęciu miesięcznym i o 6,9 proc. w skali roku. Ten drugi odczyt był największym spadkiem od czerwca 2020 r., kiedy europejska gospodarka znajdowała się w okowach pierwszej fali pandemii koronawirusa. Równocześnie zwiększył do siedmiu serię miesięcznych spadków.

Dzisiejsze dane są nieco gorsze niż zakładali ekonomiści. Mediana ich prognoz sugerowała bowiem zniżkę o odpowiednio 1,0 i 6,3 proc.

W raporcie statystyków podkreślono, że największy ujemny wpływ na produkcję miał przede wszystkim spadek cen dóbr konsumpcyjnych trwałych i nietrwałych o 2,1 proc. przy spadku produkcji energii o 1,3 proc.

Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największe miesięczne spadki odnotowano w Belgii (-3,2 proc.), Portugalii (-3,0 proc.), Estonii i Irlandii (oba -2,9 proc.). Natomiast największe wzrosty zaobserwowano w Chorwacji (+4,3 proc.), i Słowenii (+4,1 proc.).

Więcej w raporcie poniżej:

pdf

4-15112023-AP-EN.pdf

download

Previous Article

Sytuacja na rynkach 15 listopada – co pokażą kolejne dane z USA?

Next Article

Bułgaria zbiera pierwsze dochody z podatku od rosyjskiego gazu

You might be interested in …

Nastroje w małych firmach w USA poprawiły się

Nastroje w małych firmach w Stanach Zjednoczonych poprawiły się w styczniu. Miało na to wpływ osłabienie obaw o rosnącą inflację w USA – podaje agencja Reutersa. Flaga USA Fot. Paul Weaver/Unsplash Wskaźnik optymizmu małych firm wzrósł w zeszłym miesiącu w USA […]