opublikowano: 2023-11-13 12:33
Spadek sprzedaży Apple w Chinach otwiera nowe perspektywy dla lokalnego producenta smartfonów opartych na systemie Android, jakim jest Xiaomi, na zdobycie uznania klientów i inwestorów. Xiaomi zyskało na wartości rynkowej około 20 mld USD od swojego czerwcowego minimum. To dzięki entuzjazmowi wokół swojego najnowszego telefonu oraz rozszerzeniu działalności na rynek pojazdów elektrycznych i innych sektorów. Wzrost akcji Xiaomi notowanych na giełdzie w Hongkongu wyniósł ponad 60 proc., czyniąc je liderem w indeksie Hang Seng Tech Index – podaje agencja Bloomberg.
Posłuchaj

Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Chińscy producenci smartfonów opartych na systemie Android czerpią korzyści z pogorszenia wyników Apple w Chinach, mimo że rynek ten, który od lat wykazywał spadki, wydaje się być na dnie. Po premierze serii Xiaomi 14 pod koniec października firma odnotowała ponad milion zamówień, co stanowi drugi udany debiut chińskiego smartfona w ostatnich miesiącach po sukcesie Huawei Technologies z modelem Mate 60 Pro. Chociaż akcje Xiaomi zyskały na wartości w odpowiedzi na ogromne zamówienia, niektórzy analitycy sugerują, że nadal mają potencjał wzrostu. Rozwijanie pojazdów elektrycznych i technologii związanych ze “sztuczną inteligencją rzeczy” mogą stanowić dodatkowe katalizatory.
Według niektórych firm z Wall Street, takich jak Morgan Stanley i Citigroup, istnieją oznaki poprawy na rynku smartfonów w Chinach i prognozy na przyszły rok są optymistyczne. Powrót Huawei na rynek pomógł ożywić apetyt chińskich konsumentów na lokalne innowacyjne produkty. Według analityków Bloomberg Intelligence technologia Xiaomi może pomóc jej stawiać czoła rywalom, takim jak Oppo i Vivo, a jej obecność na rynkach zagranicznych daje jej przewagę nad innymi chińskimi producentami.
Choć ceny akcji Xiaomi od czasu premiery serii 14 znalazły się w obszarze wykupienia, to obserwatorzy rynku uważają, że nadal mają potencjał do wzrostu.
Xiaomi, podobnie jak Apple i Huawei, ma własny ekosystem dostawców, co przyczynia się do sukcesu chińskiej firmy.