Próba statku kosmicznego SpaceX zakończyła się eksplozją

PAP

opublikowano: 2023-11-18 16:22

Statek kosmiczny Starship firmy SpaceX dotarł podczas sobotniej próby do przestrzeni kosmicznej, ale po kilku minutach pojazd eksplodował – informuje agencja Reutera. To kolejna nieudana bezzałogowa próba statku, który zaprojektowano do misji załogowych na Księżyc, a nawet jeszcze dalszych.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Starship został wystrzelony w sobotę z bazy w Boca Chica w Teksasie. Lot statku miał trwać w założeniu 90 minut, ale kontakt ze statkiem został utracony około ośmiu minut po starcie, a SpaceX oświadczyło, że pojazd uległ awarii.

Górny człon pojazdu z sukcesem odłączył się od pierwszego stopnia rakiety Super Heavy, która wyniosła go 90 km nad powierzchnię ziemi, ale pierwszy człon rakiety eksplodował po odłączeniu – relacjonuje BBC.

Starship, który jest wynoszony w kosmos przez dwustopniową rakietę, ma całkowitą wysokość 120 metrów – jest większy niż Statua Wolności i jest największym statkiem kosmicznym, jaki kiedykolwiek zbudowano.

Podczas pierwszej próby Starshipa, która odbyła się 20 kwietnia, pojazd wybuchł w niecałe cztery minuty po starcie zaplanowanego na 90-minut lotu.

Previous Article

Niemcy: w przyszłym roku ma zostać wprowadzony polsko-niemiecki młodzieżowy bilet kolejowy

Next Article

Zwolnienie szefa OpenAI. Firmę opuścili również trzej polscy badacze

You might be interested in …

Wschodnia flanka otrzymuje szansę

Skład B9 jest dosyć naturalny, ukształtowany zgodnie z kluczem geograficznym – czwórka wyszehradzka (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), trójka bałtycka (Litwa, Łotwa, Estonia) oraz dwójka bałkańska (Rumunia, Bułgaria). Wszystkie państwa niegdyś należały do Układu Warszawskiego lub […]

Subway potwierdza, że może być na sprzedaż

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg opublikowano: wczoraj, 14-02-2023, 21:16 Posłuchaj Potwierdzają się spekulacje medialne, że Subway, znana sieć barów z przekąskami może zmienić właściciela. Taka opcja rozważana jest przez akcjonariuszy, informuje Bloomberg. Jeden z barów sieci Subway Michael Nagle/Bloomberg […]