Prezydent: w przyszłym roku planujemy wydać 137 mld zł na obronność

PAP

opublikowano: 2023-09-05 13:38

W przyszłym roku planujemy wydać 137 mld zł na obronność; to ponad 4 proc. naszego PKB; nie ma takiej ceny, której nie warto zapłacić za to, by Polska była wolna, suwerenna, niepodległa, a Polacy mogli żyć bezpiecznie – powiedział we wtorek w Kielcach prezydent Andrzej Duda.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na otwarciu 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, prezydent podkreślił, że kieleckie targi przyczyniają się do wzmocnienia potencjału polskiej armii i zakupów nowoczesnego sprzętu.

“Dzisiaj, kiedy widzimy rodzące się niebezpieczeństwo za naszą wschodnią granicą, kiedy widzimy odradzający się imperializm (…), wiemy doskonale o tym – nauczyła nas tego historia i doświadczenie – że nie ma takiej ceny, której nie warto zapłacić za to, by Polska była wolna, suwerenna, niepodległa, a Polacy mogli żyć bezpiecznie” – powiedział prezydent, dodając, że aby polski żołnierz nie musiał walczyć, musi być znakomicie uzbrojony.

Andrzej Duda zaznaczył, że w przyszłym roku planowane jest wydanie 137 mld zł na obronność. “To jest kwota, która robi wrażenie na całym świecie, to jest ponad cztery procent naszego PKB” – powiedział prezydent, dodając, że tak duże nakłady na obronność pozwalają na dynamiczną modernizację polskiej armii, w wielu sektorach jednocześnie.

Zamawiamy najlepszy sprzęt wojskowy na świecie, będzie kontrakt dot. drugiej fazy systemu Patriot, a w przyszłym roku samoloty F-35 trafią do polskich pilotów, powiedział podczas rozpoczęcia 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, szef MON Mariusz Błaszczak.

“Kiedy spotykaliśmy się rok temu, mówiliśmy, że 30. edycja jest tą największą w historii. 31. jest jednak większa, jeżeli chodzi o liczbę wystawców i powierzchnię wystawienniczą. To jest niewątpliwie nasz wspólny sukces, który służy obronności Rzeczypospolitej Polskiej, ale także służy bezpieczeństwu i pokojowi na wschodniej flance” – zaznaczył Błaszczak.

Przypomniał, że w 2018 r. zawarł pierwszy kontrakt dotyczący systemu Patriot. “Już za godzinę będziemy świadkami kolejnego kontraktu dotyczącego drugiej fazy systemu Patriot dla polskich sił zbrojnych. Ten kontrakt pierwszy już został wypełniony, system jest w posiadaniu Wojska Polskiego” – podkreślił Błaszczak.

Szef MON przypomniał też, że Polska w 2019 r. zamówiła system HIMARS, a w 2020 r. – samoloty F-35. Dodał, że te myśliwce już w przyszłym roku będą w rękach polskich pilotów. “Zamawiamy najlepszy sprzęt na świecie, rok 2021 to zamówienie czołgów Abrams, też już pierwsze egzemplarze tych czołgów są na wyposażeniu Wojska Polskiego, tureckich bezpilotowców Bayraktar – też już Bayraktary są na wyposażeniu Wojska Polskiego. I przyszedł rok 2022, który zaowocował kontraktami z Koreą Południową” – powiedział Błaszczak.

“Wzmacniamy polskie siły zbrojne, wzmacniamy Wojsko Polskie, zapewniamy bezpieczeństwo naszej ojczyźnie, wiedząc, że jest to najlepszy argument odstraszający agresora. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa, agresor nie poważy się na zaatakowanie państwa, które ma silne wojsko” – podkreślił szef MON.

Zaznaczył, że cieszy się z znakomitej współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym.

Previous Article

Kontrakty poddają się spadkowej korekcie

Next Article

Prezes PFR: nie ma uzasadnienia, by wakacje kredytowe trwały dłużej niż dwa kwartały 2024

You might be interested in …

Minister gospodarki: PKB Ukrainy spadł o 30,4 proc. w 2022 roku

Julia Swyrydenko, minister gospodarki Ukrainy powiedziała, że z powodu napaści Rosji i toczącej się wojny PKB spadł najmocniej od ponad 30 lat, informuje Reuters. Swyrydenko podkreśliła, że spadek PKB o 30,4 proc. jest mniejszy niż początkowo prognozowano. – Sukcesy […]