Prezydent Ukrainy podpisał dekret nakładający sankcje m.in. na Nikitę Michałkowa i Annę Netrebko

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w sobotę dekret dotyczący wprowadzenia sankcji m.in. wobec znanych rosyjskich artystów; wśród objętych restrykcjami są zdobywca Oscara, reżyser Nikita Michałkow oraz światowej sławy sopranistka Anna Netrebko.

Po napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku Michałkow wyraźnie opowiedział się po stronie reżimu Władimira Putina, twierdząc m.in., że wojnę wywołały państwa Zachodu walczące z rosyjską cywilizacją. Oskarżył też Ukrainę o prace nad bronią biologiczną, która przy pomocy ptaków miała zostać przeniesiona do Rosji.

Netrebko wielokrotnie publicznie wychwalała politykę Putina oraz publicznie uznała podporządkowane Kremlowi i nieuznawane przez społeczność międzynarodową republiki separatystyczne – doniecką i ługańską. Śpiewaczka przekazywała też pieniądze na potrzeby opery w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku.

Zełenski zatwierdził swoim sobotnim dekretem postanowienie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO), która zdecydowała o zastosowaniu wobec artystów i propagandzistów Kremla październikowej ustawy o sankcjach.

Na listę trafiło łącznie 119 osób związanych z rosyjską kulturą, zarówno wysoką, jak i masową, a także prokremlowscy ideolodzy, tacy jak Aleksandr Dugin, historyk i politolog zwany głównym ideologiem Władimira Putina czy Margarita Simonian, jedna z najważniejszych twarzy wojennej propagandy rosyjskiego reżimu.

Sankcje obejmują m.in. blokadę aktywów finansowych na terytorium Ukrainy, zakaz wykonywania operacji finansowych, uniemożliwienie wycofania kapitału z Ukrainy, unieważnienie lub zawieszenie koncesji i innych zezwoleń na działalność, pozbawienie praw własności intelektualnej oraz pozbawienie odznaczeń państwowych i innych wyróżnień przyznanych przez państwo ukraińskie, a także zakaz wjazdu do tego kraju i pobytu w nim.

Dekret zobowiązuje również MSZ Ukrainy do poinformowania właściwych organów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz innych państw o zastosowaniu sankcji oraz poruszenie z nimi kwestii wprowadzenia podobnych środków.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Premier: w przyszłym tygodniu zamierzamy rozpocząć pracę nad ustawą o Sądzie Najwyższym

Next Article

FAZ: kanclerz Scholz ma w rządzie dwóch słabych ministrów

You might be interested in …

Euroland jednak w stagnacji, a nie recesji, w pierwszym kwartale

Gospodarka strefy euro nie znalazła się w recesji na początku roku, jak pierwotnie szacowano, informuje Bloomberg. Opublikowane w czwartek przez Eurostat skorygowane dane wskazują, że PKB strefy euro zanotował zerową zmianę w pierwszym kwartale. Pierwotnie szacowano, że […]