Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT. Wystawianie faktur elektronicznie jest obowiązkowe

PAP

opublikowano: 2023-08-07 13:42

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, której celem jest wprowadzenie obowiązkowego fakturowania elektronicznego – podała kancelaria prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kancelaria Prezydenta RP podała w poniedziałek, że Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

“Zasadniczym celem przedłożonej ustawy jest wprowadzenie obowiązkowego fakturowania elektronicznego, które zdaniem Rady Ministrów ma przyczynić się do lepszego zwalczania oszustw związanych z podatkiem VAT i uchylania się od VAT” – podano w komunikacie.

Krajowy System e-Faktur

Wskazano w nim, że do najważniejszych zmian wprowadzany przez nowelizację należy “ustanowieniu zasady, wedle której podatnik podatku od towarów i usług jest obowiązany do wystawiania faktury ustrukturyzowanej przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur”. Zastrzeżono, że obowiązek ten nie będzie dotyczyć m.in. podatników nieposiadających siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce oraz podatników korzystających z procedur szczególnych. Poza tym nie będzie konieczności wystawiania faktury elektronicznej w sytuacji, jeśli nabywcą towarów czy usług będzie osoba fizyczna, nieprowadzącą działalności gospodarczej.

W ramach ustawy ulega skróceniu z 60 do 40 dni podstawowy termin zwrotu podatnikowi podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym, jeśli rozliczenia dokonano przy wykorzystaniu faktury elektronicznej. Poza tym nowe przepisy nakładają obowiązek elektronizacji obsługi wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, wiążącej informacji taryfowej oraz wiążącej informacji o pochodzeniu towaru.

“Ustawa przewiduje możliwość wystawiania faktur elektronicznych lub faktur w postaci papierowej w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. przez podatników obowiązanych do wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jeżeli dokonywana przez nich sprzedaż jest zwolniona od podatku lub wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku, dokonują czynności dokumentowanych fakturami uproszczonymi, dokonują czynności dokumentowanych fakturami wystawionymi przy zastosowaniu kas rejestrujących” – czytamy w komunikacie kancelarii prezydenta.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem części przepisów, które wchodzą w życie w innych terminach.

Previous Article

Badanie: ponad połowa przedsiębiorców obawia się wpływu inflacji na ich działalność

Next Article

Morgan Stanley: jeśli Nvidia to wskaźnik AI, bańka jest bliska szczytu

You might be interested in …

Zmiany klimatyczne mogą kosztować Niemcy nawet 900 mld EUR do 2050 r.

Niemcy praktycznie każdego lata boleśnie odczuwają konsekwencje zmian klimatycznych. Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz poważniejszym problemem, w tym kosztowym, dla największej gospodarki Europy, wynika z najnowszego raportu za którym stoi m.in. niemiecki Instytut Badań nad Gospodarką Ekologiczną. […]

Analiza poranna – Brak danych zmniejsza zmienność

Rafał Sadoch, analityk mBanku opublikowano: 2023-09-12 11:20 Mamy okres pustki w kalendarzach wydarzeń makroekonomicznych. Wczoraj nie było na czym oka zawiesić, a dziś jedynie przedpołudniowa publikacja wskaźnika ZEW może przez chwilę zainteresować. Jednak i w tym […]