Prezydent: jestem zwolennikiem mądrego kompromisu z KE, mamy prawo do środków z FO

Unia Europejska to nasze bezpieczeństwo ekonomiczne i możliwości rozwoju, a ten jest nam teraz bardzo potrzebny. Jestem zwolennikiem mądrego kompromisu z Komisją Europejską, mamy prawo do środków z Funduszu Odbudowy – powiedział prezydent Andrzej Duda w sobotę.

Jacek Szydlowski / Forum

W sobotę wieczorem prezydent Duda wygłosił orędzie, w którym odniósł się m.in. do kwestii uczestnictwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. “Chciałbym to jeszcze raz wyraźnie podkreślić. Obecność Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej to polska racja stanu” – powiedział.

“Członkostwo w NATO i sojusz ze Stanami Zjednoczonymi to nasze bezpieczeństwo militarne, a członkostwo w Unii Europejskiej to nasz bezpieczeństwo ekonomiczne i możliwości rozwoju. A ten rozwój po pandemii i skutkach wojny jest nam bardzo, bardzo potrzebny. Dlatego byłem i jestem zwolennikiem mądrego kompromisu z Komisją Europejską. Polsce i Polakom należą się środki z Funduszu Odbudowy. Mamy do nich prawo” – oświadczył prezydent.

“Właśnie dlatego w lutym, w przededniu wybuchu wojny zaproponowałem kompromis. Zakończenie tego sporu leży zarówno w interesie Polski, jak i Unii Europejskiej jako wspólnoty, bo w tych trudnych czasach najważniejsza powinna być jedność. Ale to musi być mądry i uczciwy kompromis, który nie narusza zapisów konstytucji i gwarantuje bezpieczeństwo prawne Polaków. To dla mnie sprawa fundamentalna” – dodał.

Jak mówił, Polacy w Europie są od ponad 1000 lat. “Mamy wspaniałą historię, z której możemy być dumni i mamy przed sobą wielką przyszłość. W rozpoczynającym się 2023 roku możemy osiągnąć sukces jako państwo i jako społeczeństwo, ale musimy ze sobą współpracować” – zaznaczył prezydent.

“Dlatego życzę państwu, żebyśmy potrafili się wznieść ponad to to, co nas różni i poszukiwali tego, co nas łączy. Żebyśmy niezależnie od poglądów czy przekonań potrafili ze sobą życzliwie rozmawiać i żebyśmy zawsze umieli podać sobie rękę na zgodę. Szczęśliwego Nowego Roku” – życzył Polakom prezydent Duda.

© ℗

Previous Article

Ukraina: zebraliśmy ponad 60 mln ton zboża

Next Article

Sam Bankman-Fried spotykał się z doradcami Joe Bidena

You might be interested in …

Santander podniósł rekomendację dla Allegro

opublikowano: 2023-10-19 10:53 Tomasz Sokołowski, analityk z biura maklerskiego Santandra, podniósł rekomendację dla akcji Allegro, informuje agencja Bloomberg. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl Nowe zalecenie brzmi “lepiej od rynku” […]

Jak inwestować w złoto? Czy inwestowanie w złoto jest opłacalne?

Inwestowanie w złoto to jeden ze sposobów na zabezpieczenie oszczędności przed inflacją. Jak inwestować w złoto oraz czy inwestowanie w kruszec jest opłacalne? Podpowiadamy! fot. David Gray/Bloomberg Zobacz także W złoto może inwestować praktycznie każdy. Wybór sposobów jest naprawdę duży: złote […]

Analiza poranna – Czas na decyzję Banku Anglii

Na przesłuchaniu w Kongresie szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell objął jastrzębią narrację, która była zgodna z oczekiwaniami rynku. Mimo to wczorajszy handel po drugiej stronie oceanu charakteryzował się przewagą podaży, a główne indeksy zeszły pod kreskę. S&P 500 spadł o 0.5%, […]