Prezydencja Hiszpanii w Radzie UE. Madryt za negocjacjami ws. przyłączenia Ukrainy do Unii

W sobotę Hiszpania objęła półroczną rotacyjną prezydencję w Radzie UE. Ambicją socjalistycznego premiera Pedro Sancheza jest m. in. promowanie w tym czasie otwarcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE. Oprócz tego ponad 50-stronicowy Program Prezydencji Hiszpanii w Radzie UE wyznacza cele środowiskowe, gospodarcze, dotyczące wolności informacji i ochrony kobiet.

European Union / Xinhua News Agency / Forum

Według „El Pais” w sobotę Hiszpania zaczyna „prezydencję – miotłę”, gdyż odbywa się ona pod koniec kadencji PE, stanowiąc „ostatnią okazję do podjęcia inicjatyw, zanim zmieni się wewnętrzny układ sił politycznych w UE”. W czerwcu 2024 r. odbędą się wybory do PE i zostanie opracowany nowy program prac unijnych.

Wśród istotnych propozycji prezydencji Hiszpanii na następne sześć miesięcy dziennik wymienia zakończenie negocjacji z PE w sprawie ochrony środowiska, odzyskiwania lub konfiskaty mienia, walki z przemocą wobec kobiet i przemocą domową oraz zwalczania handlu ludźmi.

Zakończenie reformy rynku energii elektrycznej

Kolejne priorytety to sfinalizowanie negocjacji dotyczących odbudowania ekosystemów w ramach tzw. zielonej transformacji, zakończenie reformy rynku energii elektrycznej oraz przyspieszenie wdrażania energii ze źródeł odnawialnych w celu poprawienia konkurencyjności europejskiego przemysłu. Hiszpania chce położyć podwaliny pod przyszły wspólnotowy rynek wodoru.

W obszarze rolnictwa zmierza do wszczęcia rozmów na temat wniosku legislacyjnego dotyczącego dobrostanu zwierząt, w tym przestrzeni życiowej zwierząt gospodarskich i ich transportu.

Powrót limitu deficytu?

Hiszpania opowiada się za „elastycznym” przywróceniem – z uwzględnieniem sytuacji każdego kraju – limitu deficytu i długu publicznego, które zostały zawieszone wskutek pandemii i wojny na Ukrainie. W poszukiwaniu równowagi podatkowej opowiada się za ustanowieniem minimalnego opodatkowania przedsiębiorców we wszystkich krajach europejskich i walką z uchylaniem się od płacenia podatków, zwłaszcza ze strony dużych firm technologicznych.

© ℗

Previous Article

Wyróżnij się na rynku

Next Article

To będzie nowa gwiazda Ekstraklasy? „Zawodnik bardzo dużego kalibru”

You might be interested in …

Elemental H2Tech zbuduje w Zawierciu hutę

opublikowano: 2023-10-04 20:00 Nowy zakład holdingu będzie odzyskiwać miedź i metale szlachetne ze sprzętu elektronicznego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: czym inwestycja w Zawierciu różni się od poprzednich przedsięwzięć Elemental Holdingu ile będzie kosztować i ile […]

Egipt stawia na pszenicę z Rosji. Nabył prawie pół miliona ton

Alicja Skiba [email protected] opublikowano: 2023-09-04 12:54 Egipski Urząd ds. Dostaw Towarów (GASC), państwowy nabywca zbóż, dokonał gigantycznej transakcji i kupił ok. pół miliona ton rosyjskiej pszenicy – przekazał w poniedziałek Reuters. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj […]