W sobotę Hiszpania objęła półroczną rotacyjną prezydencję w Radzie UE. Ambicją socjalistycznego premiera Pedro Sancheza jest m. in. promowanie w tym czasie otwarcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE. Oprócz tego ponad 50-stronicowy Program Prezydencji Hiszpanii w Radzie UE wyznacza cele środowiskowe, gospodarcze, dotyczące wolności informacji i ochrony kobiet.

European Union / Xinhua News Agency / Forum
Według „El Pais” w sobotę Hiszpania zaczyna „prezydencję – miotłę”, gdyż odbywa się ona pod koniec kadencji PE, stanowiąc „ostatnią okazję do podjęcia inicjatyw, zanim zmieni się wewnętrzny układ sił politycznych w UE”. W czerwcu 2024 r. odbędą się wybory do PE i zostanie opracowany nowy program prac unijnych.
Wśród istotnych propozycji prezydencji Hiszpanii na następne sześć miesięcy dziennik wymienia zakończenie negocjacji z PE w sprawie ochrony środowiska, odzyskiwania lub konfiskaty mienia, walki z przemocą wobec kobiet i przemocą domową oraz zwalczania handlu ludźmi.
Zakończenie reformy rynku energii elektrycznej
Kolejne priorytety to sfinalizowanie negocjacji dotyczących odbudowania ekosystemów w ramach tzw. zielonej transformacji, zakończenie reformy rynku energii elektrycznej oraz przyspieszenie wdrażania energii ze źródeł odnawialnych w celu poprawienia konkurencyjności europejskiego przemysłu. Hiszpania chce położyć podwaliny pod przyszły wspólnotowy rynek wodoru.
W obszarze rolnictwa zmierza do wszczęcia rozmów na temat wniosku legislacyjnego dotyczącego dobrostanu zwierząt, w tym przestrzeni życiowej zwierząt gospodarskich i ich transportu.
Powrót limitu deficytu?
Hiszpania opowiada się za „elastycznym” przywróceniem – z uwzględnieniem sytuacji każdego kraju – limitu deficytu i długu publicznego, które zostały zawieszone wskutek pandemii i wojny na Ukrainie. W poszukiwaniu równowagi podatkowej opowiada się za ustanowieniem minimalnego opodatkowania przedsiębiorców we wszystkich krajach europejskich i walką z uchylaniem się od płacenia podatków, zwłaszcza ze strony dużych firm technologicznych.
© ℗