Prezes Orlenu: inwestycja w reaktor jądrowy ze wsparciem amerykańskiego programu Phoenix

“Nasza inwestycja w mały reaktor jądrowy SMR jest jednym z projektów objętych strategicznym wsparciem programu Phoenix, który otrzyma finansowanie Departamentu Stanu USA. Dzięki temu możliwe będzie przyspieszenie budowy małych reaktorów w Polsce i znaczące zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu” – przekazał Obajtek na platformie X (dawniej Twitter).

Phoenix to inicjatywa rządu USA mająca na celu wsparcie procesu przechodzenia w Europie z energetyki opartej na paliwach kopalnych na reaktory SMR przy jednoczesnym zachowaniu lokalnych miejsc pracy poprzez przekwalifikowanie pracowników. Projekt umożliwia bezpośrednie wsparcie finansowe ze strony rządu Stanów Zjednoczonych na opracowanie studiów wykonalności dla wybranych technologii SMR. Finansowane mogą być również działania wspierające cele bezpieczeństwa energetycznego krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. siedem rafinerii: cztery w Polsce – w tym największą w Płocku, dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, w Niemczech, w Czechach oraz na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Posiada również rozbudowany segment petrochemiczny i segment wydobywczy węglowodorów. Prowadzi również inwestycje związane z energetyką odnawialną, jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W lutym tego roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z założeniami, do końca dekady nakłady inwestycyjne Grupy Orlen wyniosą ok. 320 mld zł.

Previous Article

Arkadiusz Milik na dużym zakręcie. Kolejne złe wieści napływają z Turynu

Next Article

50 proc. Polaków chciałoby półrocznej przerwy w pracy

You might be interested in …

Efekt pandemii słabnie. Dobre wyniki kanadyjskich linii lotniczych

Kanadyjski przewoźnik lotniczy, linie Air Canada, zwiększył możliwości zaspokojenia silnego popytu na podróże. Nastąpiło to po tym, jak największe kanadyjskie linie lotnicze odnotowały w piątek mniejszą niż oczekiwano kwartalną stratę – podaje agencja Reuters. Samolot linii lotniczej Air […]

Kontynuacja wzrostów na giełach w USA

Mocny atak popytu w głównej mierze jest wynikiem zmiany sytuacji na rynku obligacji. Środowa decyzja FOMC o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie podbiła spekulacje, że amerykańskie władze monetarne są bliskie zakończenia, lub de facto już […]