Prezes NBP: w styczniu i w lutym inflacja znów wzrośnie, na koniec roku powinna być jednocyfrowa

Adam Glapiński

Adam Glapiński

fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

Prezes NBP Adam Glapiński zwrócił uwagę w czwartek podczas konferencji prasowej, że rynek spodziewał się inflacji w grudniu ub.r. na poziomie 17,4 proc., a inflacja niespodziewanie wyniosła w 16,6 proc., co – jego zdaniem – “jest miłą informacją dla wszystkich Polaków”.

“Spodziewamy się, że w styczniu i w lutym ta inflacja znów wzrośnie, bo są nowe ceny, podatkowe regulacje są zmienione, ale się cieszymy z tego, co jest” – stwierdził prezes banku centralnego.

“Spodziewamy się, że na koniec roku, co państwo mają w naszej projekcji listopadowej, że inflacja będzie jednocyfrowa. Tam w tej projekcji jest chyba 8 proc. To byłoby wielkim sukcesem, a może będzie mniej niż 8 proc.” – ocenił Glapiński.

Dodał, że w marcu będzie nowa projekcja inflacji, odnosząca się do bieżących danych, która “pokaże nam bardziej prawdopodobne przybliżenie”.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. wzrosły rdr o 16,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen o 17,3 proc. rdr i wzrostu o 0,8 proc. mdm.

Rada Polityki Pieniężnej w środę zakończyła swoje dwudniowe posiedzenie. RPP zdecydowała się nie zmieniać stóp procentowych NBP. Tym samym główna stopa procentowa NBP, referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa utrzymana została na poziomie 7,25 proc., a stopa depozytowa nadal wynosi 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli to nadal 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.

Previous Article

George z Fed: stopy przez pewien czas powyżej 5 proc.

Next Article

CD Projekt: zielone światło dla ugody

You might be interested in …

Silny wzrost cen pszenicy. Niebezpiecznie na Morzu Czarnym

Ceny pszenicy przedłużyły największą aprecjację od sześciu miesięcy wskutek eskalacji napięć na Morzu Czarnym po tym, jak Moskwa przekazała, że zestrzeliła parę dronów, które zaatakowały Kreml. Ukraina zaprzeczyła rosyjskim zarzutom, jakoby jej rząd zorganizował ten atak – podaje agencja […]

Pierwszy projekt Ryvu zmienia kierunek

Potencjalny lek polskiego biotechu, do którego prawa kupiła grupa Menarini, będzie testowany u pacjentów z chłoniakiem. W pierwszym badanym wskazaniu wyniki nie zachwyciły. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: dlaczego zmieniono badawcze priorytety w pierwszym skomercjalizowanym […]

Poprawiają się nastroje konsumentów

Kupujący zamierzają mocno oszczędzać, ale w przyszłość patrzą z umiarkowanym optymizmem. Samopoczucie kupujących na początku tego roku jest lepsze niż w końcówce minionego. Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK, czyli wskaźnik przedstawiający nastroje w zakresie postaw konsumenckich, w ostatnim […]