Prezes KGHM w Davos o wielkim wyzwaniu dla spółki. “To dla nas szansa”

Prezes KGHM:  Transformacja energetyczna to dla nas nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa

Jak poinformowano w środę w komunikacie prasowym, przedstawiciele zarządu KGHM biorą udział w Davos m.in. w spotkaniach dotyczących zaangażowania państw w pomoc Ukrainie czy planów transformacji energetycznej w Europie.

„Zmiany klimatyczne, wojna w Ukrainie i wiążący się z nią kryzys energetyczny wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Nasze zakłady zużywają około 3 TWh energii elektrycznej rocznie, co stawia nas na drugim miejscu w Polsce wśród wszystkich konsumentów. Zapewnienie stabilnych dostaw, możliwie taniej energii, to jedno z głównych wyzwań” – podkreślał w rozmowach Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź, cytowany w komunikacie firmy.

Zdzikot wskazał, że transformacja energetyczna to dla KGHM nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa. „Zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy rozwój sieci 5G – te nowoczesne procesy łączy jedno – miedź” – argumentował prezes miedziowej spółki.

KGHM w Davos. Czego dotyczyły rozmowy?

W komunikacie wskazano, że delegacja KGHM rozmawiała m.in. z przedstawicielami Antofagasta Minerals o sytuacji gospodarczej oraz strategicznych wyzwaniach dla biznesu wydobywczego. Podczas zamkniętego spotkania prezesi Tomasz Zdzikot i Ivan Arriagada dyskutowali o budowaniu silnych, wspólnych relacji pomiędzy koncernami – poinformowano.

„Serce KGHM bije na Dolnym Śląsku, ale Sierra Gorda to dla nas jeden z najważniejszych projektów zagranicznych. Oprócz rozmowy o sytuacji podatkowej w Chile rozmawialiśmy również o perspektywach dla miedzi, a te przedstawiają się obiecująco. Produkujemy coś, na czym oparta jest nowoczesna gospodarka” – skomentował prezes KGHM.

W komunikacie podano też, że Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu KGHM ds. aktywów zagranicznych, wziął udział w debacie: „Energy Outlook: zrównoważony rozwój szansą gospodarczą dla Polski”. Podczas dyskusji Kidoń podkreślał, że wojna w Ukrainie doprowadziła do przewartościowania strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Według Kidonia w związku z tym „trudno kwestionować potrzebę rozszerzenia polskiego miksu energetycznego – jeżeli na poważnie traktujemy stojące przed nami wyzwania w sferach bezpieczeństwa, ekologii i konkurencyjności naszej gospodarki”.

Podczas forum w Davos miedziowa spółka jest współorganizatorem Polish House, który jest miejscem promocji kraju oraz spotkań biznesowych. 

SW

Czytaj dalej:

Previous Article

Nie żyje Krzysztof Balawejder. Prezydent Wrocławia: Zmienił oblicze miasta

Next Article

Prezes KGHM w Davos o wielkim wyzwaniu dla spółki. “To dla nas szansa”

You might be interested in …

Kto odpowiada za śmierć Kamilka ? Ty, lewaku

Zirytował mie jazgot i wysyp debili w reakcji na wypowiedź wiceministra Wójcika. Stawiam tezę, że ten jazgot jest wprost proporcjonalny do rozmiaru fałszywego sumienia i do winy samych tych debili. Otóż przypadek śmierci dziecka jest  […]

Tu miała być notka.

Gościnny 24 0 BLOG 2.07.2023 BLOG Autor: Gościnny 24 Po­nad wszyst­kie wa­sze uro­ki, * Ty, po­ezjo, i ty, wy­mo­wo, * Je­den — wiecz­nie bę­dzie wysoki: * Odpowiednie dać rzeczy słowo! * C.K.Norwid, Ogólniki ze zbioru […]