Premier: w najbliższym czasie rząd zajmie się opodatkowaniem dodatkowych mieszkań

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki pytany był w porannej rozmowie w radiu RMF FM m.in. o pomysł opodatkowania dodatkowych mieszkań.

Mateusz Morawiecki, fot. Marek Wiśniewski

Mateusz Morawiecki, fot. Marek Wiśniewski

“Nie mamy żadnego bardzo konkretnego projektu, (…) ale już rok remu zapowiadaliśmy przede wszystkim nałożenie opłat na fundusze, przede wszystkim, na tych inwestorów, którzy kupują po 100, 200, 500 mieszkań jednocześnie, powodując, że pobyt utrzymuje się taki sam, ale podaż się zmniejsza, ponieważ oni te mieszkania utrzymują w puli do sprzedaży za jakiś czas” – powiedział.

Morawiecki dodał, że rząd pracuje nad tym, “aby poprzez opłatę PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych – w przypadku takich spekulacyjnych zakupów, kilkudziesięciu czy kilkuset mieszkań jednocześnie, ten inwestor był dodatkową opłatą obłożony.”

Dopytywany o to, czy rodzice, którzy kupili mieszkania dla paru dzieci, muszą obawiać się nowego podatku, stwierdził: “Myślimy tylko i wyłącznie o nałożeniu opłat powyżej kilku mieszkań, czyli powyżej kilku mieszkań kupowanych przez tego samego inwestora. (…) Jeżeli ktoś kupił już 7 czy 8 mieszkań, to też należy się przyglądnąć temu, bo to znaczy, że jest to osoba zamożniejsza” – dodał.

Premier poproszony o sprecyzowanie, kiedy takie rozwiązanie miałoby wejść w życie i czy będzie to w br., powiedział, że rząd w najbliższym czasie zajmie się tym tematem.

Odnosząc się do pytania o ewentualne podniesienie w tym roku podatków dla najbogatszych Polaków, Morawiecki zapewnił: “Żadnych nowych podatków my w tym roku nie wprowadzamy.”

Previous Article

Premier: pierwsze pieniądze z KPO możliwe w trzecim lub czwartym kwartale

Next Article

Premier o potrzebie liberalizacji ustawy “wiatrakowej”

You might be interested in …

Ropa dalej zyskuje, pomagają ograniczenia w dostawach

Alicja Skiba [email protected] opublikowano: 2023-08-11 21:53 Kontrakty terminowe na ropę naftową drożały w piątek, co oznaczało siódmy z rzędu wzrost cen surowca. Aprecjację wsparły ograniczenia dostaw, co było konsekwencją ogłoszonych wcześniej cięć produkcji przez Arabię Saudyjską […]

Konsolidacja trwa

Nowy tydzień na rykach finansowych rozpoczyna się w dobrych nastrojach, a notowania kontaktów terminowych na amerykańskie indeksy zyskują 0.3%. Odrabiają tym samym piątkowe straty. S&P 500 cały czas pozostaje w okolicach 4150 pkt., a niemiecki Dax konsoliduje się wokół 16000 pkt. […]