Premier Morawiecki: spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony

Spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony. Prawdziwy konflikt rozgrywa się dziś na wschód od Polski, a środki z KPO oznaczają więcej pieniędzy na polską armię – oświadczył premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie w mediach społecznościowych.

13 grudnia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który, według autorów, ma wypełnić kluczowy “kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Mateusz Morawiecki, fot. Piotr Malecki/Bloomberg

Mateusz Morawiecki, fot. Piotr Malecki/Bloomberg

Dwa dni po złożeniu projektu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. Zaapelował jednocześnie o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem.

Negatywnie o założeniach projektu wypowiedział się też minister sprawiedliwość Zbigniew Ziobro. poinformował, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska nie zaakceptują projektu o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem, proponowane przepisy naruszają konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność. Ziobro oświadczył wtedy, że Solidarna Polska oczekuje od premiera spotkania i rozmów o proponowanych przepisach.

Projektem Sejm miał zająć się jeszcze przed świętami, ale został on zdjęty z porządku obrad. Zapowiedziano jego konsultacje i prace nad projektem dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego.

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem MS Zbigniewem Ziobro i politykami Solidarnej Polski odbyło się 23 grudnia. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś poinformował 27 grudnia w Radiu Zet, że odbędą się kolejne spotkania polityków SP z premierem w sprawie proponowanych zmian.

Zgodnie z projektem, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także sposób badania bezstronności sędziego.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Chińska niepewność kluczowym tematem na rynku ropy

Next Article

Nowa stawka opłaty paliwowej na 2023 r.

You might be interested in …

Mocniejszy dolar i dane z Chin przeceniły złoto

Kontrakty terminowe na złoto spadały w czwartek. Inwestorów niepokoją dane gospodarcze z Chin, gdzie zmniejszyła się liczba kredytów udzielanych na nieruchomości. Stefan Wermuth Chińskie banki udzieliły w kwietniu łącznie 718,8 mld juanów (103,9 mld USD) nowych kredytów i pożyczek, […]

Pierwszy od trzech lat spadek zamówień eksportowych Tajwanu

Potwierdziły się wcześniejsze dane sygnalizujące słabnącą kondycję tajwańskiego eksportu. Zamówienia zagraniczne odnotowały bowiem pierwszy roczny spadek od 2019 r., informuje Bloomberg. Lam Yik Fei/Bloomberg Cały miniony rok dla tajwańskich eksporterów stał pod znakiem słabnącego popytu ze […]