Premier: Koniec roku to nie koniec polskiej pomocy dla Ukrainy

Koniec roku nie jest końcem polskiej pomocy dla Ukrainy – zapewnił w piątek premier Mateusz Morawiecki; wyraził nadzieję, że przyszły rok przyniesie zwycięstwo Ukrainy i pokój.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Joanna Skladanek / Forum

“Koniec roku nie jest końcem polskiej pomocy dla Ukrainy. Wszyscy mamy nadzieję, że 2023 będzie rokiem zwycięstwa i pokoju” – napisał Morawiecki w piątek na Twitterze.

Dołączył też wcześniejszy wpis premiera Ukrainy Denysa Szmyhala o przekazaniu przez Polskę trzeciej partii terminali Starlink.

Szmyhal zapowiedział w piątek na Telegramie, że terminale “już dzisiaj trafią do +punktów niezłomności+ (miejsc oferujących obywatelom możliwość ogrzania się, naładowania telefonu czy skorzystania z internetu – PAP), a także zostaną wykorzystane w celu wsparcia branż medycznej i energetycznej”.

Starlinki ofiarowane ostatnio władzom w Kijowie są pierwszą częścią “dużej partii, oczekiwanej (na Ukrainie) do końca stycznia” – dodał Szmyhal.

Na początku grudnia pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński poinformował, że dotychczas Polska przekazała Ukrainie ponad 10 tys. terminali Starlink, pozwalających dostarczyć internet w miejsca, w których nie mógłby on funkcjonować w normalnych warunkach – nawet tam, gdzie jeszcze kilka dni temu stacjonowały rosyjskie wojska.

Terminale opracowane przez założoną przez Elona Muska firmę SpaceX pomagają ukraińskim żołnierzom obsługiwać drony, wymieniać informacje wywiadowcze i komunikować się ze sobą na obszarach, gdzie nie ma innych bezpiecznych sieci. Kompaktowe systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają również internet ukraińskim organizacjom pozarządowym oraz cywilom i wspierają infrastrukturę w całym kraju.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Gaz tanieje o 15 proc. do niecałych 73 euro za MWh

Next Article

Gospodarka Wenezueli wzrosła o 17,73 proc. r/r do września

You might be interested in …

Obligacje firm wróciły do łask

Inwestorzy indywidualni chętnie kupują obligacje korporacyjne polskich firm, więc oferta staje się coraz bogatsza. Można przebierać nie tylko w oprocentowaniu i spółkach, ale także w walucie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jakie spółki emitują obligacje […]