Premier: jeszcze tej zimy mają być gotowe przepisy mocniej chroniące odbiorców ciepła

Premier w sobotę w RMF FM był pytany o medialne doniesienia o wzroście rachunków za ciepło, mimo wprowadzenia specjalnych mechanizmów, które miały chronić Polaków przed drastycznymi podwyżkami cen ciepła.

Mateusz Morawiecki, fot. Andrzej Hulimka / Forum

Mateusz Morawiecki, fot. Andrzej Hulimka / Forum

“W niektórych przypadkach rzeczywiście było tak, że samorządy miały podpisane umowy na bardzo dobrych warunkach, jeśli chodzi o ciepło, z przeszłości – sprzed 2-3 lat. To były czasy jeszcze przedwojenne, kiedy surowce były bardzo tanie, koszt finansowania był bardzo niski” – powiedział premier.

Zdaniem Morawieckiego, z tego wyniknął “rzeczywiście taki problem, że dzisiaj tam podwyżki mogą być wyższe niż ten maksymalny pułap określony”. “Dlatego będziemy pracowali nad takimi dodatkami, aby tutaj również postąpić w sposób wiarygodny i sprawiedliwy” – zapowiedział.

“Chcę też podkreślić, że dla cen ciepła uzyskiwanego z gazu, chcemy utrzymać tę maksymalną cenę, którą powiedzieliśmy, czyli to ok. 150 zł za GJ (gigadżul) ciepła uzyskiwanego z gazu i ok. 103 zł dla ciepła uzyskiwanego z węgla” – powiedział szef rządu.

Pytany, kiedy realnie można oczekiwać nowych rekompensat, odparł: “Pani minister Moskowa już nad tym pracuje”. Dopytywany, czy jeszcze tej zimy, odparł: “Tak, oczywiście”.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła w piątek, że “przez skokowe zmiany cen surowców energetycznych branża ciepłownicza mierzy się z problemem wysokich cen gazu”. “Dlatego już wkrótce przedstawimy dodatkowe przepisy jeszcze mocniej chroniące odbiorców ciepła. Zapewnimy rekompensaty i ograniczymy podwyżki do obywateli” – przekazała w piątkowym wpisie na Twitterze minister A. Moskwa.

Rzecznik resortu Aleksander Brzózka, zapytany przez PAP w piątek, do kogo trafi pomoc, wskazał m.in. na mieszkańców bloków – odbiorców ciepła systemowego, a także na tzw. odbiorców wrażliwych, czyli szkoły, szpitale czy żłobki.

W czwartek źródło zbliżone do rządu informowało PAP, że w najbliższych dniach rząd ma przyjąć rozwiązania, które będą przeciwdziałać skokowym, nawet kilkuset procentowym podwyżkom za ciepło.

W ubiegłym roku w związku z kryzysem energetycznym i rosnącymi cenami nośników energii, m.in. gazu i węgla, parlament przegłosował ustawę mającą ograniczyć podwyżki cen za ogrzewanie dla odbiorców. Zgodnie z nią w tym sezonie grzewczym, czyli od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r., wprowadzono mechanizm sprzedaży ciepła z rekompensatą dla wytwórców.

Uzasadniając ustawowe ograniczenie podwyżek cen za ogrzewanie, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa tłumaczyła, że – po wprowadzeniu tzw. ciepła z rekompensatą – maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego nie powinna wynosić więcej niż 40 proc.

Mimo wejścia w życie tych przepisów w wielu miejscach podwyżki były większe i znacznie przekraczały zapowiadane 40 proc.

Wynika to m.in. z wyjściowej stawki za ciepło, jaką do tej pory płacili mieszkańcy. Jeśli była ona znacznie niższa od średniej krajowej, a sytuacja na rynku zmusiła wytwórcę do podniesienia ceny, to mimo zastosowania mechanizmu ceny z rekompensatą, procentowy wzrost ceny ciepła mógł przekroczyć 40 proc.

W ustawie, która wprowadziła ceny ciepła z rekompensatą zastosowano bowiem pułapy cen, których nie można przekroczyć w rozliczeniach z odbiorcami – 150,95 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego ze źródeł gazowych, czyli ciepłowni gazowych, i 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach, czyli np. w ciepłowniach opalanych węglem.

Previous Article

Premier o potrzebie liberalizacji ustawy “wiatrakowej”

Next Article

Morawiecki o sporze Tauronu z Rafako: radziłbym zatrudnić mediatora

You might be interested in …

Czat inwestorski ze spółką Benefit Systems

Zapraszamy do wzięcia udziału w czacie inwestorskim z Bartoszem Józefiakiem, CFO, członkiem zarządu Benefitu Systems, firmy działającej na rynku pozapłacowych świadczeń dla pracowników. Czat odbędzie się 23 marca o godz. 11.30. Bartosz Józefiak, członek zarządu Benefit Systems MAREK WISNIEWSKI Zachęcamy do […]

Strach przed kryzysem podniósł oszczędności

Strach przed kryzysem, zwolnieniami, wzrostem cen energii, obawy dotyczące zachowania stabilności finansowej – to wszystko sprawiło, że Polacy zwiększyli odsetek dochodów, które są akumulowane na przyszłe wydatki, mimo wysokiej inflacji i niesprzyjających warunków finansowych. Pytanie […]