Pożyczki idą jak woda

Pierwszy powakacyjny miesiąc okazał się bardzo pracowity dla firm pożyczkowych, które udzieliły klientom indywidualnym łącznie aż dwa i pół raza więcej nowych pożyczek niż rok wcześniej – na kwotę 1,325 mld zł, czyli wyższą o 71 proc.

Niemal trzy czwarte wrześniowej sprzedaży w ujęciu liczbowym stanowiły pożyczki celowe, czyli zaciągnięte na zakup towarów i usług, również zawierające część zakupów z odroczoną płatnością (oznaczonych w bazie BIK jako BNPL – buy now, pay later), które po upływie okresu bezodsetkowego przekształciły się w pożyczki spłacane w ratach miesięcznych. Ponad jedna czwarta sprzedaży to pożyczki gotówkowe, a niespełna 1 proc. limity pożyczkowe.

Więcej informacji

Jak podkreśla Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, tegoroczne wysokie wzrosty są w dużej mierze następstwem wejścia w życie Ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie, w wyniku której od 18 maja 2023 r. raportują transakcje firmy, które rozpoczęły współpracę z BIK-iem. Równocześnie, firmy już z nim współpracujące przekazują dane o transakcjach wcześniej nieraportowanych.

– Wzrost w szczególności wynika z pożyczek udzielonych na zakupy w internecie, których spłata jest rozkładana na kilka miesięcznych rat. W ujęciu liczbowym niekwestionowanym liderem rynku pożyczek pozabankowych są więc pożyczki celowe, a w wartościowym pożyczki gotówkowe. Pożyczkom sprzyja również popularność BNPL – mówi Waldemar Rogowski.

530

Tyle wyniosła we wrześniu średnia wartość pożyczki celowej. To spadek o prawie 62 proc. r/r

Ze względu na fakt, że pożyczki celowe udzielane są na niższe kwoty, a gotówkowe na wyższe, pod względem wartości sprzedaży w ubiegłym miesiącu prym wiodły pożyczki gotówkowe (61 proc.), ponad 36 proc. to pożyczki celowe, zaś karty i limity pożyczkowe stanowiły niespełna 4 proc. sprzedaży.

Średnia wartość nowo udzielonej we wrześniu pożyczki celowej wyniosła 530 zł i była o 61,8 proc. niższa w skali roku. W przypadku pożyczki gotówkowej nastąpił wzrost o 1,5 proc. r/r do 2 319 zł.

Pożyczki celowe na fali

W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 6,662 mln pożyczek – o 111 proc, więcej niż rok wcześniej, a ich łączna kwota była ponad jedną trzecią wyższa niż rok wcześniej i sięgnęła 9,239 mld zł. Ponad połowę (56 proc.) stanowiły pożyczki celowe, których wartość zwiększyła się aż o 250 proc. w skali roku.

W porównaniu z poprzednim miesiącem – choć w niewielkim stopniu spadła zarówno liczba pożyczek (o 2,6 proc.), jak i ich wartość (o 3,6 proc.).

36 proc.

O tyle w skali roku wzrosła wartość pożyczek udzielonych od stycznia do września.

Previous Article

Zwyżka na giełdzie ma solidne podstawy

Next Article

Nowy szlak do Chin przetarty

You might be interested in …

Murapol szykuje się do IPO

Deweloper robi drugie podejście do giełdy. Chce wykorzystać sprzyjające warunki makroekonomiczne i boom na mieszkania spowodowany Bezpiecznym kredytem 2 proc. Oferta może ożywić pogrążony w marazmie rynek. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: na jakim etapie […]