W Polsce funkcjonuje około 600 parków handlowych i tzw. centrów convenience. W latach 2020-23 oba formaty zdominowały nową podaż powierzchni handlowej. Powstają m.in. w mniejszych miejscowościach, w których brakowało nowoczesnej oferty handlowej, a także przy nowo powstających osiedlach mieszkaniowych w dużych aglomeracjach. Postanowiła to wykorzystać spółka PowerDot, operator stacji ładowania aut elektrycznych. Uruchomiła już 50 punktów ładowania w kilkunastu parkach handlowych i centrach convenience w całej Polsce.
— Jesteśmy w trakcie budowy kolejnych stacji ładowania w parkach handlowych. Do końca przyszłego roku powinniśmy mieć przy nich co najmniej 100 — mówi Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny spółki w Polsce.
Z naszych szacunków wynika, że koszt budowy 50 punktów to około 10 mln zł. Oznacza to, że w przyszłym roku PowerDot zainwestuje w ładowarki przy parkach handlowych co najmniej taką kwotę, a może nawet więcej.
— Ustalamy warunki kolejnych dużych kontraktów. Ze względu na swój wyjątkowy i bardzo praktyczny format parki handlowe są ważnym elementem naszego programu inwestycyjnego. Realizujemy go w modelu destination charging, zakładającym ładowanie auta elektrycznego przy okazji wykonywania codziennych czynności, a więc bez straty czasu — mówi Grigoriy Grigoriev.
Duzi partnerzy
Program budowy stacji ładowania przy parkach handlowych PowerDot realizuje dzięki współpracy z dużymi partnerami zarządzającymi wieloma takimi obiektami w całej Polsce. Należą do nich m.in. MS Retail, Falcon Investment Management, Redkom Development czy Grupa Napollo. Na mapie inwestycji spółki znalazły się również parki handlowe należące do lokalnych inwestorów.
— Pokrywamy wszelkie koszty związane z budową stacji, będąc jednocześnie ich operatorem. Dzięki stacjom centrum handlowe ma szansę zdobyć nowych, regularnych klientów. Jego właściciel uzyskuje ponadto możliwość komercjalizacji przestrzeni parkingowej, a także wypełnia wymogi regulacyjne — mówi Grigoriy Grigoriev.
Specyfika parków handlowych wymaga dostosowania budowanej tam infrastruktury do zachowań ich klientów.
— Retail parki charakteryzują się dużą częstotliwością odwiedzin, rozkładających się równomiernie w ciągu tygodnia i trwających od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Dlatego stacje ładowania przy nich powinny charakteryzować się dość dużą mocą umożliwiającą szybkie naładowania auta. Powinna ona wynosić od 60 do 120 kW, a w niektórych wypadkach nawet 250 kW — uważa Karol Żebrowski, dyrektor operacyjny spółki PowerDot.
Małe miasta w sieci
Obecnie PowerDot realizuje inwestycje w parkach handlowych m.in. w Szczecinie, Piotrkowie Trybunalskim, Opolu czy Gnieźnie, ale też w Pszczynie, Olkuszu, Biłgoraju, Grudziądzu, Żaganiu, Miechowie, Sochaczewie, Kępnie, Golubiu-Dobrzyniu, Bolesławcu, Jarocinie , Grodzisku Wielkopolskim i Łapach.
— Parki powstają także w mniejszych miejscowościach, w których jeszcze stosunkowo rzadko widuje się auta elektryczne. Mamy nadzieję, że budując tam stacje ładowania przyczyniamy się do rozwoju elektromobilności — uważa Grigoriy Grigoriev.
Przykładem takich inwestycji jest hub ładowania pojazdów elektrycznych na terenie Parku Glinianka w miejscowości Łubna (gmina Góra Kalwaria, powiat piaseczyński, aglomeracja warszawska). Operator zainstalował tam aż siedem złączy CCS i jedno złącze CHAdeMO o łącznej mocy 250 kW.
Inny ciekawy przykład to inwestycja w należącym do spółki Napollo N-Parku w Piotrkowie Trybunalskim. Parking został wyposażony w urządzenia umożliwiające równoczesne ładowanie czterech pojazdów. Cechą wyróżniającą obiekt jest zadaszenie z panelami fotowoltaicznymi.
Kolejny przykład to stacja w parku handlowym A-Centrum Miechów. Cieszy się popularnością nie tylko wśród okolicznych mieszkańców, ale także wśród podróżujących trasą Kraków —Warszawa, m.in. dzięki wyposażeniu w złącze CCS o mocy 120 kW, a w okolicy brakuje stacji o dużych mocach.
PowerDot jest firmą o korzeniach portugalskich. Działa w różnych krajach Europy. Ma już ponad 3 tys. punktów ładowania, a ponad 8 tys. jest w trakcie budowy. Polska jest dla niej strategicznym rynkiem. Inwestuje tu nie tylko w parkach handlowych, ale też w galeriach handlowych i przy supermarketach. Zrealizowała też m.in. projekt budowy stacji miejskich w Gorzowie Wielkopolskim.
Dobry kierunek
Krzysztof Elsner
członek zarządu Grupy Napollo
Z entuzjazmem podchodzimy do tych inwestycji, widząc w nich istotny krok w kierunku rozwijającej się elektromobilności. Punkty ładowania dostępne na naszych parkingach to także kreatywne podejście do zwiększenia atrakcyjności naszych N-Parków i poszerzenia oferty usług dla naszych klientów. Zadaszenie stacji panelami fotowoltaicznymi jest dla nas kluczowe nie tylko ze względu na komfort użytkowników w różnych warunkach atmosferycznych, ale także jako krok w stronę zrównoważonego rozwoju.