Powell: Fed jest bardzo zdeterminowany aby obniżyć inflację do celu

W środę Komitet Operacji Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) zdecydował o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, przerywając serię dziesięciu podwyżek z rzędu. Podwyższył jednak prognozę stopy docelowej w obecnym cyklu zacieśniania z 5,1 proc. do 5,6 proc. Oznacza to możliwość jeszcze dwóch podwyżek stóp o 25 pkt. bazowych. Rynek spodziewał się jednej.

Szef Fed, Jerome Powell, rozpoczął konferencję od podkreślenia, że trwające od ponad roku zacieśnianie polityki monetarnej wciąż nie zostało w całości zaabsorbowane przez gospodarkę.

– Podwyższyliśmy naszą stopę polityki o 5 pkt. procentowych i nadal redukujemy stan posiadania aktywów w szybkim tempie. Pokonaliśmy dużą część drogi ale pełny efekt zacieśniania wciąż nie jest odczuwalny – zauważył szef Fed.

Jerome Powell, fot. Bloomberg

Jerome Powell, fot. Bloomberg

Powell powiedział na konferencji, że niemal wszyscy uczestnicy zakończonego właśnie posiedzenia uważają za prawdopodobny dalszy wzrost stóp procentowych w tym roku. Tzw. dot plot pokazało, że za stopą na poziomie 5,6 proc. opowiedziało się 9 z 18 uczestników posiedzenia.

Szef Fed wskazał jako powód przerwania serii podwyżek stóp w czerwcu zaostrzenie w ostatnim czasie warunków kredytowych przez banki.

Powell podkreślił, że rynek pracy nadal jest “ciasny”. Kiedy jednak znajdzie lepszą równowagę osłabi to inflację. W środę Fed obniżył prognozę bezrobocia na koniec roku do 4,1 proc. Poprzednia to 4,6 proc.

Powell powiedział, że spełniają się warunki potrzebne do obniżenia inflacji. We wtorek ogłoszono, że inflacja cen detalicznych spadła w maju w USA do 4,0 proc. Jest najniższa od marca 2021 roku. Szef Fed zauważył jednak, że nie widać postępu jeśli chodzi o obniżanie inflacji bazowej, która wyniosła w maju 5,3 proc. i była najniższa od 1,5 roku.

Previous Article

Złoto drożało na zamknięciu sesji, po Fed taniało

Next Article

Na rynek ropy wróciły spadki

You might be interested in …

Jak połączyć wakacje z pracą

Workation to świetny pomysł, jeśli pracownicy i pracodawcy sobie ufają. Z tego rozwiązania muszą być zadowolone obie strony. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl Jest pasjonatem podróży i uwielbia […]

Pozostają tylko i aż dwa lata

Jacek Zalewski [email protected] opublikowano: 2023-08-03 20:00 W niedzielę, 6 sierpnia, nie tylko upływa 109. rocznica wymarszu Pierwszej Kadrowej, lecz także bije licznik kadencji prezydenta RP. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w […]

Konsument kryzysowy to konsument wymagający

Zjawiska ostatnich czasów: pandemia, wojna w Ukrainie oraz kryzys gospodarczy wymusiły na konsumentach zmianę zakupowych postaw. Część z nich ogranicza wydatki i prowadzi skrupulatny budżet domowy, inni poszukują tańszych zamienników. Zmiany są widoczne zarówno wśród […]