Poseł KO: nasze stanowisko jest jasne, że 13. i 14. emerytura zostają

Domański został zapytany o to, czy przyszły rząd Donalda Tuska zamierza zlikwidować 13. i 14. emeryturę oraz inne dodatki i przywileje nie tylko finansowe, w tym dla obywateli Ukrainy. “13. i 14 emerytura zostają” – oświadczył poseł KO.

Na uwagę, że w czwartek wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko powiedział, że 13. i 14. emerytura powinna zostać zlikwidowana, bo lepsza jest emerytura bez podatku Domański odparł: “my oczywiście szliśmy do wyborów z tym hasłem, że te świadczenia, które zostały przyjęte i które się w polskim społeczeństwo bardzo dobrze przyjęły, nie będą likwidowane”.

Na uwagę, że wynika z tego, że koalicjant KO z Trzeciej Drogi – Polska 2050 dostanie “figę z makiem”, polityk KO odparł: “Nie figę z makiem, tylko będziemy rozmawiać”. “Nasze stanowisko jest jasne, że 13. i 14. emerytura zostają” – powiedział Domański.

Pod koniec września minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że na waloryzację rent i emerytur, wypłatę 13. i 14. emerytury w latach 2019 – 2023 rząd przeznaczył blisko 200 mld zł.

Poseł KO był też pytany o to, co będzie z zerowym VAT-em na żywność. “Zerowy VAT na żywność w projekcie budżetu przedstawionym przez Prawo i Sprawiedliwość został zniesiony, stawka VAT wraca do poziomu 5 procent” – zaznaczył Domański.

Dopytywany, czy rząd KO, Lewicy i Trzeciej Drogi to zmieni, Domański powiedział, że stoi na stanowisku, że VAT powinien wrócić do poziomu 5 proc. “Polski system podatkowy jest oparty w dużej mierze na podatku VAT. I jako państwo polskie, jeżeli chcemy móc finansować – moim zdaniem – niezbędne inwestycje, a taką inwestycją – w mojej opinii – jest podwyżka dla nauczycieli o 30 proc., to musimy mieć jakieś źródła przychodu i ten 5 proc. VAT na żywność jest oczywiście jednym z takich źródeł” – podkreślił poseł KO.

Previous Article

Villeroy z EBC: mniejsza inflacja uzasadnia wstrzymanie podwyżek stóp

Next Article

Alibaba warta połowę wartości Tencentu. Problemy giganta e-commerce

You might be interested in …

Zatrudnienie w chińskich miastach spadło po raz pierwszy od sześciu dekad

Zatrudnienie w chińskich miastach spadło w ubiegłym roku po raz pierwszy od sześciu dekad. Spadek odnotowały również wydatki na mieszkańca. Obniżki wynikały z surowych ograniczeń gospodarczych związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 w Chinach – podaje agencja Reuters. fot. Bloomberg Jak wynika z […]