Posco zapowiada większą produkcję w Polsce

Informacja o budowie fabryki rdzeni do silników trakcyjnych Posco Mobility Solutions, spółki zależnej Posco International z grupy notowanego na koreańskiej giełdzie Posco Holdings, pojawiła się w maju. Dziennik „The Korea Economic Daily”, powołując się na źródła w spółce, poinformował, że chce zainwestować w fabrykę w Polsce w pierwszym etapie 100 mld KRW (310 mln zł), a potem podwoić wartość inwestycji. Wbicie łopaty miało nastąpić w drugim półroczu 2023 r., a produkcja miała ruszyć w 2025 r. Obecnie Posco poinformowało, że budowa polskiej fabryki ma ruszyć w pierwszym półroczu przyszłego roku, ale start produkcji nadal jest zaplanowany na 2025 r. W czerwcu 2023 r. Koreańczycy założyli Posco Mobility Solutions Poland z siedzibą we Wrocławiu.

Z informacji PB w maju wynikało, że rozważają lokalizację na Śląsku lub na Dolnym Śląsku. Internetowy tygodnik Property Insider opublikował w maju oświadczenie Posco, z którego wynikało, że decyzja nie została jeszcze podjęta, ale była rozważana lokalizacja w pobliżu Opola. To teren, gdzie decyzje o wsparciu inwestycji umożliwiające zwolnienia podatkowe — rozwiązanie wykorzystywane przez większość inwestorów — nadzoruje Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Przedstawiciel strefy nie potwierdza, że Posco będzie inwestować.

— Nie jestem w stanie potwierdzić tych informacji — mówi Jakub Michalski, rzecznik WSSE.

Rdzeń silnika trakcyjnego jest określany jako drugie serce elektrycznego auta — stanowi 40 proc. kosztów produkcji silnika, który z kolei odpowiada za 15 proc. wydatków na produkcję (większe są tylko na baterie — około 30 proc.). Rdzenie Posco wykorzystywane są m.in. w elektrykach Hyundai Motor i Kia Corp.

Koreański koncern działa w Polsce od lat. W sierpniu 2022 r. Posco otworzyło w Bukowicach niedaleko Brzegu Dolnego w województwie dolnośląskim zakład recyklingu baterii, w którym przetwarza rocznie 7 tys. ton odpadów z fabryki LG Energy Solution Wrocław. Inna spółka z holdingu — założona w 1994 r. firma inżynieryjno-budowlana Posco E&C — inwestuje w spalarnie śmieci. W 2016 r. zbudowała ekologiczną spalarnię odpadów w Krakowie, a w 2020 r. podpisała umowę na rozbudowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych na warszawskim Targówku.

Firma Posco Mobility Solutions została założona w 2020 r. Produkuje m.in. elementy do elektrycznych aut i zatrudnia 950 osób.

Posco Holdings to piąty na świecie producent stali, który zatrudnia 38,1 tys. pracowników. W 2021 r. miał 76,3 mld KRW (239 mln zł) przychodów i 7,2 mld KRW (22,6 mln zł) zysku. Jest notowany na NYSE.

Previous Article

Nastroje na rynku akcji gwałtownie się zmienią

Next Article

Bezpieczny kredyt 2 proc. pustoszy ofertę

You might be interested in …

Ropa dawno nie była tak tania

Głównymi determinantami kursu baryłki ropy są aktualne zapotrzebowanie i produkcja oraz predykcje tych zmiennych. Obecnie żadna nie wspiera jej cen i w najbliższej przyszłości dużo się w tej kwestii nie zmieni. Jak na złość giełdowym […]