Poprawia się kondycja tajwańskiego eksportu. Kluczowe znaczenie odgrywają Chiny

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

opublikowano: 2023-11-20 11:52

Powoli normalizuje się sytuacja w eksporcie Tajwanu. Większe ożywienie gospodarcze w Chinach daje nadzieję na przerwanie ciągnącego się od ponad roku spadkowego trendu, informuje Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według danych tajwańskiego ministerstwa gospodarki, w październiku 2023 r. zamówienia eksportowe jakie dotarły od zagranicznych klientów do tamtejszych firm skurczyły się już tylko o 4,6 proc. w ujęciu rocznym odnotowując najmniejszy spadek od września ubiegłego roku. Odczyt okazał się przy tym nieco lepszy niż zakładali ekonomiści. Mediana ich prognoz wskazywała bowiem na zniżkę rzędu 7,6 proc.

Ekonomiści i firmy mają nadzieję, że gospodarka Chin, największego partnera handlowego i decydującego gracza w globalnym ujęciu pozwoli w końcu na poprawę koniunktury w eksporcie Tajwanu. A ten z uwago na znaczący udział produkcji chipów i elektroniki użytkowej jest traktowany jako swoisty barometr koniunktury w światowej gospodarce.

Prognoza resortu gospodarki zakłada, że eksport Tajwanu prawdopodobnie wzrośnie w listopadzie od 3 do 6 proc. w miarę zwiększania się popytu na produkty technologiczne.

Previous Article

Zwolniony szef firmy, która stworzyła Chat GPT, przeszedł do Microsoftu

Next Article

Analiza poranna – Presja na dolara się utrzymuje

You might be interested in …

GPW: 5 gorących spółek na sesji 19 VI 2023

Na sesji w poniedziałek, 19 czerwca, wyróżniają się Ultimata Games, PCF Group, Tauron, Biomed Lublin i Magna. 1. Kurs Ultimate Games wzrósł po podniesieniu rekomendacji przez analityków Ipopemy. Więcej… 2. Notowania PCF Group podbiła informacja o podpisaniu niewiążącego […]