Ponad 45 proc. Słowaków uważa, że rozpad Czechosłowacji był korzystny

Według badań firmy AKO 45,8 proc. Słowaków uważa, że rozpad Czechosłowacji przed 30 laty był korzystny. Przeciwnego zdania jest 44,6 respondentów. Wśród osób pozytywnie oceniających rozpad wspólnego państwa i powstanie samodzielnej Republiki Słowackiej, najwięcej jest osób młodych.

Sergei Fadeichev/TASS/Forum

Badanie przeprowadzone na zlecenie słowackiej agencji informacyjnej TASR wskazuje na bardzo równe rozłożenie odpowiedzi na pytanie „czy uważasz, że rozpad Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej był korzystny?”. Pozytywnie odpowiedziało 45,8 procent respondentów, z czego 18,7 procent uważa rozpad za zdecydowaną zaletę. Niemal taki sam odsetek, 44,6 proc. respondentów, nie uważa podziału za korzystny, z czego 19,8 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych.

Wśród zwolenników podziału, w wyniku którego 1 stycznia 1993 roku powstały dwa nowe państwa: Republika Czeska i Republika Słowacja, najwięcej jest osób młodych w wieku od 18 do 33 lat, ze średnim lub wyższym wykształceniem. W przeciwnym obozie dominują osoby starsze, w wieku od 50 do 65 lat, o niskim wykształceniu. Wśród osób negatywnie oceniających rozpad CSFR zwraca także uwagę duży odsetek obywateli Słowacji narodowości węgierskiej.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

W wyczekiwaniu na Nowy Rok

Next Article

Roczna inflacja w Turcji spadnie do 66,8 proc. w grudniu i 43,2 proc. rok później

You might be interested in …

Ropa wyraźnie tanieje z powodu braku oznak słabnięcia podaży

Kurs ropy spada o prawie 5 proc. w środę wieczorem, bo nie potwierdziły się zapowiedzi producentów zmniejszenia podaży surowca, a recesja gospodarki USA może osłabić popyt, informuje Bloomberg. Obecnie cena ropy Brent z lipcowych kontraktów spada na ICE Futures Europe […]

Hiszpania: w niedostatku żyją 4 mln osób

Średnio osoby otrzymujące zapomogę w Hiszpanii pobierały w 2021 r. blisko 173 euro w ciągu roku, wynika z przedstawionego w piątek badania, w którym przypomniano, że poziom ubóstwa dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wynosił 9,5 tys. […]