Według badań firmy AKO 45,8 proc. Słowaków uważa, że rozpad Czechosłowacji przed 30 laty był korzystny. Przeciwnego zdania jest 44,6 respondentów. Wśród osób pozytywnie oceniających rozpad wspólnego państwa i powstanie samodzielnej Republiki Słowackiej, najwięcej jest osób młodych.

Sergei Fadeichev/TASS/Forum
Badanie przeprowadzone na zlecenie słowackiej agencji informacyjnej TASR wskazuje na bardzo równe rozłożenie odpowiedzi na pytanie „czy uważasz, że rozpad Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej był korzystny?”. Pozytywnie odpowiedziało 45,8 procent respondentów, z czego 18,7 procent uważa rozpad za zdecydowaną zaletę. Niemal taki sam odsetek, 44,6 proc. respondentów, nie uważa podziału za korzystny, z czego 19,8 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych.
Wśród zwolenników podziału, w wyniku którego 1 stycznia 1993 roku powstały dwa nowe państwa: Republika Czeska i Republika Słowacja, najwięcej jest osób młodych w wieku od 18 do 33 lat, ze średnim lub wyższym wykształceniem. W przeciwnym obozie dominują osoby starsze, w wieku od 50 do 65 lat, o niskim wykształceniu. Wśród osób negatywnie oceniających rozpad CSFR zwraca także uwagę duży odsetek obywateli Słowacji narodowości węgierskiej.
© ℗
Podpis: PAP