Ponad 3,1 mln Polaków otrzyma pismo z ZUS. Wysyłka już się rozpoczęła

Ważna informacja dla płatników 

Rzecznik ZUS przekazał w komunikacie, że dzięki informacji na PUE ZUS płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2022 r. dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe.

“Podamy również, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2022 i jakie należności rozliczyliśmy tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty” – podkreślił Żebrowski.

“Warto znać swoje bieżące finanse. Bez tej wiedzy trudno prowadzić biznes. Dlatego taka informacja jest przesyłana płatnikom. W przypadku zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, prowadzący działalność musi liczyć się z tym, że zostanie z tego powodu wykluczony z ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego. Warunkiem uczestniczenia w przetargach jest bowiem brak zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia” – wyjaśnił rzecznik.

Niedopłatę można spłacać w ratach 

Żebrowski przypomniał, że niedopłata na koncie płatnika składek może być spłacana w ratach. “Jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia, powinien złożyć wniosek o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty. Więcej informacji na ten temat udzieli każdy doradca ds. ulg i umorzeń. Doradca przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Niewielkie zaległości można również spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę” – wskazał rzecznik.

Zwrócił uwagę, że w przypadku nadpłaty płatnik może pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie płatności bieżących składek. “Może też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS-P). Nadpłatę zwrócimy wyłącznie na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS” – dodał Żebrowski.

MP

Czytaj dalej:

Previous Article

„Takie fuzje jak Orlenu z Lotosem na świecie dokonały się dziesięć, piętnaście lat temu”

Next Article

Ponad 3,1 mln Polaków otrzyma pismo z ZUS. Wysyłka już się rozpoczęła

You might be interested in …

Sped konidentow i polanalfabetow!

Pojda konfidenci w zgodnym marszu z troska na czole ,by po pochodzie w kaczce nie zabraklo farszu. Przejda ulicami,pokrzycza ,pobredza a potem “U Sowy” kawioru sie najedza. Czy bedzie ich stu ,dwiescie czy milion,nic to […]

Płonące w Polsce wysypiska odpadów

W ostatnim pożarze w gaszeniu składowiska odpadów w Przylepie brało udział 118 wozów strażackich i 342 funkcjonariuszy. Co roku płonie wiele wysypisk śmieci importowanych z innych państw, np. w 2018 – 243 miejsc, 2019 – […]

Systemaqtyczny, dynamiczny marsz do przodu

https://www.salon24.pl/u/maciej-beger/1292432,zmiana-polityki-gospodarczej-po-2015-roku-kula-u-nogi-gospodarki-czy-jej-sila-napedowa-nowe-badanie-naukowcow-z-uw Bardzo dobrze, że taka analiza się pojawiła, bo stawia kropkę nad i. Obserwując politykę, posunięcia polskiego rządu, reakcje na kryzysy, a przede wszystkim to co widać na ulicy, nie miałem wątpliwości, że rząd obrał […]